30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI BÜYÜK COŞKUYLA KUTLANDI | Yükselen Haber Ayvalık
Son güncellenme :31.08.2017 2:05

Anasayfa > Genel, Manşet > 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI BÜYÜK COŞKUYLA KUTLANDI

31.08.2017 Per, 2:05

Ayvalık Kaymakamlığı adına Atatürk ilkokulunun üstlendiği Ayvalık 30 Ağustos Zafer bayramını kutlamaları ,Sabah saat 10:00 da çelenk merasimiyle başladı . Çelenk koyma merasiminin ardından, Halk Atasına sevgi ve minnettarlığını göstermek için Atatürk’ün anıtına karanfiller bıraktılar.Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal NAZLI,Garnizon komutanı P. Albay Fevzi KOYUNCU,Ayvalık beld.başkanı Rahmi GENÇER Piyade Muhafız birliği komutanı Ersoy GEZGİN,Ayvalık Gazi aileleri derneği mensubu gaziler,CHP,Vatan Parti,MHP Ayvalık ilçe parti başkanlıkları,ADD,ÇYDD,CK,KASAİD,KENT KONSEYİ Ayvalık sivil toplum Kuruluşları kutlamalarda hazır bulundular.Çok sayıda kurum müdürleri,okul müdürleri,öğretmenler protokolde yerlerini aldılar. Kutlamalar Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde Ayvalık Belediye Bandosu’nun eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasının  ardından Sayın cumhurbaşkanın 30Ağustos bayramının 95. Yıl dönümü   için yayınlanan mesajı okundu.“Bugün, aziz milletimizle ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki kardeşlerimizle beraber^Büyük Zafer’in 95. yıldönümünü idrak ediyoruz.Türkiye ve dünyanın dört bir köşesindeki milyonlarca vatandaşımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yürekten kutluyorum.Ülkemizin bu gurur gününde, heyecanımızı paylaşan tüm dostlarımızın en kalbi Şükranlarımı sunuyorum.Türk milletinin 1919 yılında;Samsun’da Gazi Mustafa Kemal’in liderliğinde başlattığı istiklal mücadelesi, tüm yokluk, yoksulluk ve imkânsızlıklara rağmen, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle zafere taşınmıştır.30 Ağustos Zaferi, milletimizin canından daha aziz bildiği vatan topraklarında}bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır.

Bu zafer, siyasi ve sosyal sonuçları itibariyle tarihe yön vermiş, emperyalistlere karşı istiklal savaşı yürüten birçok mazlum halka.ilham ve umut kaynağı olmuştur.  ‘

Türkiye, tıpkı 95 yıl önce olduğu gibi, ekonomik ve siyasi bağımsızlığına yönelik tehditleri, saldırıları ve sabotaj girişimlerini bertaraf etme konusunda^aynı kararlılığını muhafaza etmektedir.

FETÖ, DEAŞ, PKK, PYD gibi eli kanlı terör örgütlerine karşı/hukuk, adalet ve demokrasiden taviz vermeden sürdürdüğümüz amansız mücadele, bu konudaki hassasiyetimizin en bariz örneğidir.

Türkiye, bu mücadelesiyle hem kendi vatandaşlarının can güvenliğini sağlamakta, hem de küresel güvenliğe ciddi katkıda bulunmaktadır.İlkemiz, önümüzdeki dönemde de bekasına yönelen tehditleri / toynağında etkisiz hale getirmeye devam edecektir.Şüphesiz bu zorlu süreçte en büyük güç kaynağımız “Tek Millet, Tek bayrak, Tek Vatan ve Tek Devlet” ilkeleri etrafında bütünleşen milletimizin birlik ve beraberliği ile dost ülkelerin desteğidir.Aziz milletimiz, 15 Temmuz darbe girişimi karşısında sergilediği destansı ‘ direnişle, “Ya İstiklal Ya ölüm” tercihiyle baş başa Türk Milleti, o gece 250 şehit ve 2 bin 193 gazi pahasına sadece darbe teşebbüsünü bertaraf etmemiş, aynı zamanda ülkesine, demokrasisine ve özgürlüğüne sahip çıkma iradesini de ortaya koymuştur.Çanakkale’yi geçilmez kılan, Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıyan, son olarak da 15 Temmuz gecesi tüm ülke sathında ayağa kalkan bu iradeyle ülkemiz, her türlü zorluğun üstesinden güç ve kapasiteye sahiptir.Nitekim darbe girişimi ve terör saldırıları başta olmak üzere yaşadığımız onca badireye rağmen, son bir yılda ekonomide, yatırımlarda ve ileri demokrasi yolunda elde ettiğimiz başarılar, bunun en açık ispatıdır.Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük  taarruzun Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve dava arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

30 Ağustos Zafer Bay ramımız kutlu olsun.

”Ardından Piyade Muhafız birliği komutanı Ersoy GEZGİN “SAYIN KAYMAKAMIM, KOMUTANIM, BÜLÜDİYIJ IBAŞKANIM, 8 A YC9 İD K OH W HALKI, TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN OBLHRBK AYVALIK’I ONURLANDIRAN DEĞERLİ GAZİLERİMİZ VE ŞBHİT AİLELERİMİZ

KAHRAMAN ORDUMUZUN, BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK UN-G88İZ DBWA8I VE KARARLILIĞI ETRAFINDA KENETLENEREK, TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZDIĞI 30 AĞUSTOS 2AFERİNİN DOKSAN BEŞİNCİ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLAMANIN GURURU İÇERİSİNDEYİZ,

YAKLAŞIK 1000 SENE ÜNCE, YİNE BİR AĞUSTOS GÜNÜ; ANADOLUNUN KAPILARI MALAZOİRT’DCN TÜRKLERC AÇILMIŞTIR, BATI ANADOLU VE TRAKYA’YA DOĞRU HIZLA GELİŞEN ZAFERLER, 13 İNCİ YÜZYILDA ITALYAN YARIMADASINA KADAR ULAŞMIŞ, DEVLET, 10 NCI YÜZYIL İTİBARİYLE BALKANLAR, KAFKASLAR VE ORTA DOĞU GİBİ BUGÜNKÜ DÜNYA KRİZLERİNİN ÇOĞUNA BEŞİKLİK EDEN COĞRAFYADA, BARIŞ VE ADALETİN TEMSİLCİSİ VE BİR DENGE UNSURU OLMUŞTUR

NE VAR Kİ; İLERLEYEN YÜZYILLARDA, AKLIN VE BİLİMİN YOL GÖSTERİCİLİĞİ TERK EDİLMİŞ, DEVLET VE ORDU YÖNETİMİNDE ÇAĞIN GEREKLERİ YETERİNCE TAKİP EDİLEMEMİŞ VE AVRUPA’NIN O DÖNEMDE KABUĞUNU SIYIRIP ATTIĞI TAASSUBUN PENÇESİNE YAKALANILMIŞTIR, BUNUN SONUCU OLARAK; HEMEN HEMEN HER ALANDA ÖNCE DURAKLAMA, NİHAYETİNDE GERİLEME BAŞ GÖSTERMİŞTİR.

BU DURUMU FIRSAT BİLEN; DÜNYANIN O ZAMANKİ GEI İŞMİŞ VE HAKİM ÜLKELERİ, “ŞARK MESELESİ” DİYE BİLİNEN VE NİHAYETİNDE TÜRKLERİ ANADOLUDAN ÇIKARMAYI HEDEFLEYEN PLANIN ÖNEMLİ BİR SAFHASINI UYGULAMAYA KOYMUŞLARDIR, BU KAPSAMDA; OSMANLI ■ RUS SAVAŞLARI, TRABLUSGARP VE BALKAN HARPLERİ İLE DEVLET OLDUKÇA YIPRANMIŞTIR, ÇANAKKALE MUHAREBELERİNDE MÜŞTEREK VE BİRLEŞİK DÜŞMAN ORDULARINA KARŞI ÇOK ŞEREFLİ ZAFERLER KAZANAN ORDUMUZ, BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA KATILDIĞI BİRÇOK CEPHEDE DE BAŞARILI OLMASINA RAĞMEN, SAVAŞA MÜTTEFİK OLARAK GİRDİĞİMİZ ALMANYA’NIN MAĞLUBİYETİ 3EBEBİYLE, BİZEDE MAĞLUP DEVLET MUAMELESİ YAPILMIŞTIR, İMZALANAN SEVR ANILAŞMASI İLE YURDUMUZUN ÇOK BÜYÜK BİR KISMI, ZAMANIN BÜYÜK DEVLETLERİ TARAFINDAN İŞGAL EDİLMEYE BAŞLANMIŞ VE BİZLERİ GÖZ KOYDUKLARI ANADOLU TOPRAKLARINDAN VE TARİH SAHNESİNDEN SİLMEYİ AMAÇLAMIŞLARDIR.

BÜTÜN BU HESAPLARI ALT ÜST EDECEK OLAN, MİLLETİN KENDİSİNİ ÇANAKKALE KAHRAMANI OLARAK TANIDIĞI MUSTAFA KEMAL, İSTANBUL LİMANINA GELEN DÜŞMAN SAVAŞ GEMİLERİNİ GÖRDÜĞÜNDE, ULUSUNA VE ORDUSUNA TAM BİR GÜVEN İÇERİSİNDE “GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER” DEMİŞ VE DEĞERLİ SİLAH ARKADAŞLARIYLA “YA İSTİKLAL YA ÖLÜM” PAROLASI İLE KURTULUŞ SAVAŞINI BAŞLATMIŞTIR.

“TÜRK ORDUSUNU, ONUN FAZİLETİNİ, KIYMETİNİ VE ORDU İLE NELER YAPILABİLECEĞİNİ BENİM KADAR ANLAYAN AZ OLMUŞTUR,” SÖZÜ; BU ZOR VE ÇETİN YOLA HANGİ İNANÇLA ÇIKTIĞINI GÖSTERMEKTEDİR, BU KAPSAMDA EN BUYUK DAYANAĞI OLAN KAHRAMAN MEHMETÇİĞE “DÜNYANIN HİÇBİR

ORDUSUNDA YÜREĞİ SENİNKİNDEN DAHA TEMİZ, DAHA SAĞLAM BİR ASKERE RAST GELİNMEMİŞTİR.” DİYEREK ONA VE MİLLETİNE OLAN İTİMATINI BELİRTMİŞTİR.

1919’DA BAŞLAYIP 3 YIL SÜREN KURTULUŞ SAVAŞIMIZ. 30 AĞUSTOS 1922 DE BİZZAT BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL PAŞA’NIN SEVK VE İDARE ETTİĞİ BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ İLE TAÇLANMIŞTIR.

BU MUHAREBELER ESNASINDA BATILI ASKERİ UZMANLARIN “6 AYDA ZOR DÜŞER’ DEDİKLERİ YUNAN SAVUNMA HATLARI, 4 GÜN GİBİ KISA BİR SURE İÇİNDE KAHRAMAN TÜRK ORDUSU TARAFINDAN PARAMPARÇA EDİLMjŞ. YUNAN ORDUSUNUN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ İMHA EDİLMİŞ VE YUNANLI ÜST DÜZEY KOMUTANLARIN BÜYÜK BİR KISMI TUTSAK EDİLMİŞTİR.

ORDUMUZ, MUSTAFA KEMAL PAŞA’NİN 1 EYLÜL 1922 TARİHİNDE VERDİĞİ “ORDULAR, İLK HEDEFİNİZ AKDENİZDİR. İLERİ!” EMRİ İLE TAARRUZUN BAŞLADIĞI GÜNDEN İTİBAREN, 15 GÜNDE 400 KİLOMETRE YOL KAT ETMİŞ, 9 EYLÜL 1922 SABAHI İZMİR’E GİRMİŞ VE RENGİNİ ŞEHİTLERİMİZİN KANINDAN ALAN AL YILDIZLI BAYRAĞIMIZI, YURDUMUZUN ÜZERİNDE EBEDİYEN DALGALANMAK ÜZERE DİKMİŞTİR.

TARİHİ BOYUNCA HÜR YASAMIŞ TÜRK MİLLETİ, BU İŞGALE BOYUN EĞMEMEKLE, BUNDAN SONRA DA HÜR YASAYACAĞINI TÜM DÜNYAYA GÖSTERMİŞTİR.

BU ZAFER, MİLLETİMİZİN KENDİSİNE OLAN GÜVENlNl TEKRAR KAZANMASINI SAĞLAMIŞ, AYNI ZAMANDA MODERN TÜRKİYEYİ YARATAN İLERLEME HAMLESİNİN DE İTİCİ GÜCÜ OLMUŞTUR. BÜTÜN DÜNYADA SÖMÜRGECİ DEVLETLERİN EZDİĞİ ULUSLARA ÖRNEK TEŞKİL ETMİŞ, UMUTLARI TÜKENEN TOPLUMLARA BİR ÜMİT MEŞALESİ OLMUŞTUR.

GÖREVİMİZİ BAŞARMAK İÇİN, BİZDEN İSTENEN HER ŞEYİN, DAİMA DAHA FAZLASINI ATATÜRKÇÜLÜK VE TÜRK MİLLETİNİN BEKASI İÇİN FEDA ETTİK. HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN Kİ. ETMEYE DE DEVAM EDECEĞİZ. VATAN VE MİLLET İÇİN HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞI, EMİR VERİLDİĞİ AN YAPACAĞIMIZDAN, MUSTAFÂ KEMAL ATATÜRK’E, O’NUN İLKE VE İNKILAPLARINA, SİZ AZİZ ŞEHİTLERİMİZE VE BU UĞURDA TOPRAĞA DÜŞMÜŞ HERKESE KALKAN ELLERİ KIRACAĞIMIZDAN, İÇERİDEN VE DIŞARIDAN ÜLKEMİZE YÖNELEN HER TEHDİDİ BERTARAF EDEREK, GEREKİRSE SÎZLERLE KUCAKLAŞMAK İÇİN, BİR AN BİLE TEREDDÜT ETMEYECEĞİMİZDEN EMİN OLUNUZ. NE AYYILDİZLI BAYRAĞIMIZ, NE DE İSTİKLAL MARŞİMİZ YURDUMUZDAN EKSİK OLMAYACAK!

BU EŞSİZ ZAFERİ BİZE KAZANDIRAN VE DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİREN BAŞTA BAŞKOMUTANIMIZ GAZİ MUSTAFA KFMAL ATATÜRK VE KAHRAMAN SİLAH ARKADAŞLARI OLMAK ÜZERE, BU MÜCADELEDE HAYATLARINI KAYBEDEN VE BUGÜN O EŞSİZ ZAFERİN KAZANIMLARINI YURDUMUZUN HER KARIŞ TOPRAĞINDA CANLARINI VEREREK KORUYAN AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN VE KAHRAMAN GAZİLERİMİZİN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUZ.

“ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ”

ARZ EDERİM.” Dedi .Ardından Atatürk ilkokul öğrencisinin şiir okumasıyla kutlamalar son buldu .

 

Yüksel KALKAN

 

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.