DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 20°C
Parçalı Bulutlu

AYVALIK KENT KONSEYİNDE DEĞİŞİM BAŞKAN HALİL COŞKUN

AYVALIK KENT KONSEYİNDE DEĞİŞİM BAŞKAN HALİL COŞKUN
11.07.2019
11
A+
A-

Ayvalık Kent Konseyi Seçim Olağan Kurulu 107 üyenin katılımı ile Gerçekleşti. Seçimde oy kullanan üye sayısı 76 kişi. Ayvalık İsmet İnönü Kültür Merkezinde yapılan Ayvalık Kent Konseyi Seçimli Kurulu Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşın okunmasıyla devam etti. Ardından konuşmalar bölümüne geçildi.

Filiz Karayelli “ İlçemizin ve ilçe halkımızın hakkını ve hukukunu gözettik”

İlk konuşan Eski Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli “Değerli katılımcılar; Türkiye’nin en büyük tabiat parkına sahip olan yaşadığımız kent Ayvalık, doğal ve tarihi zenginliğinin yanısıra zeytincilikten turizme kadar yüksek ekonomik değere de sahip Türkiye’nin nadide yerleşim yerlerinden biridir. Çeşitli etnik kökenlerden oluşan yerel halkı yurdumuzun dört bir köşesinden gelip yerleşenler ile birleşince çok geniş bir yelpaze oluşturmuştur. Bu da  ayrı bir zenginliğimizdir. Görev sürem olan 3 yıl içinde böylesine özel bir beldenin Kent Konseyi Başkanlığını sürdürme onurunu bana yaşattığınız için öncelikle hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Bu süre içinde Ayvalık Kent Konseyi olarak ülkemizin pek çok il ve ilçesinde sizleri en iyi şekilde temsil etmek için çalıştık. İlçemizin ve ilçe halkımızın hakkını ve hukukunu gözetip, her bakımdan daha ileriye adımlar atması için yürütme kurulumuzla ve sizlerle birlikte her türlü çabayı gösterdik.

Filiz Karayelli “Ayvalık’ın Türkiye’de en yaşanılabilir 10 kentinden biri “

Özellikle ekolojik ve doğal dengemizi ve varlıklarımızı korumak en çok uğraş verdiğimiz alan oldu. Ayvalık’ın Türkiye’de en yaşanılabilir 10 kent içindeki yerini koruması önceliğimiz oldu. Aksi sonuç doğuracak gelişmeler karşısında hep birlikte dimdik durduk. Birlikte hareket etmenin gücümüze güç katacağı inancıyla Ayvalık Kent Konseyi olarak üye olduğumuz Türkiye Kent Konseyleri  Platformu’nun yanısıra Ege Kent Konseyleri Birliğine de üye olduk ve çalışmalarına katıldık. Çevre sorunlarımızın çözümünde bölge ilçelerimizden de destek almak amacıyla Türkiye Kent Konseyleri Platformu bünyesinde Ege ve Güney Marmara Çevre Komisyonu’nun oluşturulmasına öncülük ederek Ayvalık ev sahipliğinde kurduk” sözleri ile konuşmasına devam etti.

Başkan Ergin “Kentin sorunları için bir araya gelen halk tarafından çözüme ulaşır”

Ardından konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin”Kentimizin ortak yönetimine katkı sunduğuna yürekten inandığımız Kent Konseyi seçimleri için bir aradayız. Nüfusu günden güne artan kentlerde, Kent Konseyleri sorunlarımızı çözmekte örgütlü bir yapı olarak bizlere yol gösterir. Kentin sorunları, benzer kaygılarla bir araya gelen halk tarafından çözüme ulaştırılabilir. Hemşerilik bilincinden yola çıkarak Kent Konseyi etrafında toplanan sivil toplum kentin sorunlarının çözümünde demokratik bir şekilde görev alabilmelidir. Kent Konseyi yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapar. Ayvalık için de Kent Konseyi bu anlamda önemli bir yerde durmaktadır.

Başkan Ergin” Kent Konseyinin bir görevi de kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerlere sahip çıkmak ve geliştirmektir”

Sürdürülebilir gelişmeyi sağlamak, bunun için uzun vadeli planlarla kent yaşamının içinde olmak Kent Konseyinden beklenen çalışmalar arasındadır. Yerellik ilkesi çerçevesinde katılımcılığı, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek için hepimize çok büyük görevler düşmektedir. Kent Konseyinin bir görevi de kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerlere sahip çıkmak ve geliştirmektir. Demokrasinin topluma yayılmasını sağlayan sivil toplum çalışmalarında Kent Konseyleri önemli görevler üstlenmelidir. Çocukların, gençlerin, kadınların ve engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımlarını güçlendirmek, yerel karar alma mekanizmalarında yer almalarını sağlamak bu görevler arasındadır. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil bir şekilde kullanımı Kent Konseylerinin hazırlayacağı planlamalarla sağlanabilir. Yoksulluğun önüne geçecek, dezavantajlı grupların hayatlarını rahatlatacak çözümler üreterek de kent yaşamına katkıda bulunabilir.

Başkan Ergin” Ayvalık’ın korunması hepimizin ortak amaçlarındandır”

Bunları sağlamak için belediye, sivil toplum örgütleri ve dernekleri ile birlikte çalışarak daha güçlü hale gelebilir. Yaşadığımız kentin, Ayvalık’ın korunması hepimizin ortak amaçlarındandır. Çevresi, doğası, kültürü ve tarihi ile Ayvalık çok özel bir yerde durmaktadır. Nasıl ki sivil toplum örgütleri bu amaçla çalışmalar yürütüyorsa güçlü bir Kent Konseyi ile daha başarılı ve verimli sonuçlar alınabilir. Ancak, Kent Konseyi hangi alanda çalışmalar yürütürse yürütsün saydamlık, katılım, hesap verebilirlik ve demokrasi ilkelerini benimseyip, bu ilkelerin uygulanmasına da katkı sunmalıdır. “diyerek konuşmasına devam etti. Konuşmaların ardından,gündemin diğer maddeler görüşüldü. Seçimin yapılma şekli oylandı. Çarşaf liste ile yapılmasını isteyen üyeler çoğunluk sağlayamadıklarından dolayı,seçim blok listeyle devam etti. 107 Kişinin imza attığı seçim listesindeki üyelerden sadece 76 üye oy kullandı. Sonuç sayımından 76 oy ile Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Halil Coşkun oldu. Yönetim Kurul Üyeleri Necdet Uğural,Ahmet Kemer,Gönül Tuna,Arzu Kuyumcuoğlu,Cafer Çaylan,Haluk Aysu ve Ömer Şancı, seçilirken yedekler Hasan Çetin,Neslihan Kültür Anaz,Güler Kösedağ,Huriye Kara,Özer Dikduran,Şerife Tezkaçan ve Yüksel Kalkan seçilmiş oldular.

Başkan Coşkun “Ayvalık için güzel şeyler düşünen insanlar ile göreve talip olduk”

Başkan Halil Coşkun yaptığı açıklamasında” Ayvalık’ta yaşayan, Ayvalık sevdası olan, Ayvalık için güzel şeyler düşünen insanların kent konseyinde toplanmasını, zihinsel tasarımlar yapmasını, projeler üretmesini ve Ayvalık’a daha güzel katkılar sunabilmek adına buradaki arkadaşlar ile beraber göreve talip olduk. Genel Kurul bunu bize layık gördü. Bu yetkiyi verdi. Biz onları mahcup etmeyeceğiz. Belediye Kaymakamlık ve halkla beraber bu işi güzel bir çalışma ile tamamlayacağız.iki sene sonra yine burada aynı röportajı çalışmalar ile göreceksiniz yaptıklarımızı ,projelerimizi ,nasıl bir bağlantı kurduğumuzu hep birlikte takipedeceğiz”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.