Son güncellenme :23.02.2017 12:21

Anasayfa > Fotograflar, Yazarlar > Ayvalık Dernekleşmede Dünya Markası

23.02.2017 Per, 12:21

Enteresan bizim memleketimiz; doğurganlıktaki en büyük konumuz dernekleşme!

A derneğinde yönetime giremeyenlerin “öz” A derneğini oluşturduğu bir kent.Biliyor musunuz ? Nüfusa oranla en çok derneğe sahip kentlerden biriyiz.Üstelik yaş ortalaması yüksek dernekler.Sonuç; iş oluş edinim bakımından; bir kaç dernek dışında hareket yok; başkan var; başkan yardımcısı var; denetleyen var; iş yok…Körler sağırlar birbirini ağırlar.

Arada çaylı sohbetli toplantılar; para toplama çabası; dernek üyelerine katılım çağrısı; istiklal marşı kapanış.

Tabii hepsi değil; iş çıkaran dernekler mevcut; varlıklarının sebebi gereği sonuç veren derneklerimiz var ama iki elin parmağını geçer mi? Ehh zorlar ama geçemez.

Ayvalık gibi yerde iki yüze yakın dernek var; aynı kategorideki dernek sayısı ise; şaşırtıcı; bazen aynı işlevde yedi sekiz dernek var.Bölüşüp bölüşüp dernekleşmişler.Sivil toplum örgütü olmak elbetteki güzel ama; bu kadar bölününce hangi sivil hangi topluma örgütlensin?

Belediyeye çok konuda kızarız ama bir gün gidip orda otursanız; ortalama 37 dakikada 1 dernek gelip belediyeden herhangi bir şey için katkı istiyor.Olmaz desen; dert; olur desen arkası bitmez.

Bu derneklerin acaba gerçekten çalışıp çalışmadığına dair dernekler masası işe el mi atsa? Çünkü bazen toparlanmış kalabalıklarda; çay soluklarında bir başkanlık savaşıdır gidiyor.

Ben dernekçi değilim; o kadar çok sesle iş yapılmıyor; ve bu nedenle Ayvalık’ta ki bir dernekte başladığım sanatsal işlere; dernekçilik kafası yüzünden bırakıp; özerk bir yapı oluşturduk.Gerçi şunu söylemek lazım benim bulunduğum dernek Ayvalık’ın en faal derneklerindendi; hala da öyledirler;  o ayrı.Ama kişisel bir tespit; derneklerde çalışan kişi sayısı çarpı beş katı kadar yönetimde kişiler bununda üç katı kadar konuşanlar bununda iki katı kadar genel kurulda kuru pastacılar mevcut.Aslında özünde çalışıp emek harcayanlar az.

Bence “ben” kimliklerinden kurtulup birleşik hareket etmek gerekmez mi? Daha çok kitlelere daha verimli paylaşımlar yapmak için.Ayvalık’ta aktif dörtyüz kişi yoktur ama iki yüz dernek mevcut.Herkes bir derneğin başkanı.Diğerleri de başkan yardımcıları zaten.
Sonra yapılan işlere ilgi az mı çok mu tartışılıyor; sizce sonuç normal değil mi?

Erkan CILAK

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.