AYVALIK SARIMSAKLI’DA TARİHİ ESER KAÇAKÇILARI JANDARMA’DAN KAÇAMADI | Yükselen Haber Ayvalık
Son güncellenme :24.04.2017 21:14

Anasayfa > Güncel, Manşet > AYVALIK SARIMSAKLI’DA TARİHİ ESER KAÇAKÇILARI JANDARMA’DAN KAÇAMADI

24.04.2017 Pts, 21:14

Bingöl ve İstanbul ilinden iki grup halinde tarihi eser kaçakçılarının ellerinde bulundurdukları Tevrat ve Sikkeleri satmak üzere geleceğini haber alan Jandarma ekipleri, kaçakçılar ile irtibata geçip pazarlık yaptı ve Ayvalık çükköy (Sarımsaklı) Mahallesine satışın gerçekleşmesi için davet edilen kaçakçılar, yerleştirildikleri apart otellerde |yapılan eş zamanlı baskın sonucu yakalandılar.

Baskında;Küçükköy  Mahallesi Yonca 1 Mevkiinde bir evde yakalanan A.B/ nin çantasında, 1500 yıllık ve yaklaşık 3.000.000 USD (3 Milyon Dolar) değerinde olduğu değerlendirilen deri üzerine yazılmış TEVRAT ve Helenistik dönemden kalma olduğu değerlendirilen taş kabartma ve metal heykel ve yine eski yunan devrinden kalma olduğu değerlendirilen küpe ve kolye ele geçirildiği öğrenildi.

Millet Caddesinde bulunan diğer evde yapılan baskında ise, Y.Y. isimli şahsın üzerinden Selçuklu Döneminde kullanılan ve Alaattin  Keykubat  tarafından bastırıldığı tespit edilen 200 adet gümüş ve bronz sikke ele geçirilmiştir.

Yapılan aramalarda ele geçirilen malzemelere, Balıkesir  Müze Müdürlüğüne gönderilmek üzere Jandarmanın el koyduğu, şüphelilerin ise Mahkemeye Sevk edildikleri ve Adli Kontrol Cezası aldıkları öğrenilmiştir.

 

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.