BALIKESİR VALİSİ YAZICIDAN AYVALIK TABİAT PARKINDA İNCELEME | Yükselen Haber Ayvalık
Son güncellenme :24.08.2017 18:20

Anasayfa > Genel, Manşet, Son Dakika > BALIKESİR VALİSİ YAZICIDAN AYVALIK TABİAT PARKINDA İNCELEME

24.08.2017 Per, 18:20

Balıkesir Valisi Ersin YAZICI, 17 Ağustos’ta yaklaşık 22,4 hektar alan yangın sonucu kül oldu. Balıkesir Valisi Ersin YAZICI Ayvalık Hakkıbey Yarımadası Cennet Koyu’nda Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal NAZLI İle inceleme yaptı. 22,4 Hektar kül olanalanda, ufaklı büyüklü 10 bine yakın ağacın zarar gördüğü yangında sabotaj ihtimali üzerinde durulduğunu ve sahada dikim hazırlıklarına başlandığını söyleyen Vali YAZICI, Bölgenin Tabiat Parkı olduğunu söyledi. Tabiat parkının gereklerine göre çalışma yapılacağını, kül olan alanın imara veya yapılaşma olması söz konusu değil.

Yangından 6 gün sonra, yanan alanın ranta dönüşmesi endişesi yaşanırken bölgeye gelen Balıkesir Valisi Ersin YAZICI, yangının çıktığı bölgede, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal NAZLI, Orman Bölge Müdürü Metin KIRCI, Müdür yardımcısı Kenan BERBER, Edremit Orman İşletme Müdürü Canan AVCU, Ayvalık Orman İşletme Şefi Deniz Melte MELTEM, Milli Parklar ve Doğa Koruma Balıkesir Şube Müdürü İlker BALDAN, Burhaniye Şefi Atasay TANRISEVER ve İlçe Jandarma Komutanlığının hazır bulunduğu Yangın bölgesinde Balıkesir Valisi Ersin YAZICI” Tabiki böyle olayların yaşanması bizi üzüyor.Arzu ediyoruz ki bu tür olaylar yaşanmasın.Nedenini henüz tespit edemediğimiz fakat başlangıç noktası itibariyle bakıldığında sabotaj ihtimali de olan iki noktadan başlayan yangın yaklaşık 30- 40 dakika içinde ilk müdahalesi yapılmış. Orman Bölge Müdürlüğü Balıkesir ile diğer illerden gelen takviyelerle hem havadan hem karadan 16.10 civarında başlayan yangın 19.00 civarında kontrol altına alınmış yaklaşık 3 saat içinde büyümeden çok şükür yangını kontrol altına alındı. 26 yıldır mülki idare amiriyim son 8-10 yıldır devletimizin gücü imkanı,hükümetin orman bakanlığımıza sağladığı imkanlar geliştiği için çok şükür ki bu tür yangınları kısa sürede kontrol altına alıyoruz.15-20 yıl önce böyle bir yangın başladığında günler sürüyordu. Ama arzu ediyoruz ki bunlar hiç yaşanması. Her ne kadar bizim bütün donanımımız ekibimiz hazır olsa da sonuçta bir ağaç kaybolduğunda canımız yanıyor. STK’ların duyarlıolduğunu görüyoruz. Ayvalık çok özel bir bölge. Çok nadide bitkilerin olduğu, yeryüzündeki güzel noktalardan biri. Biz buraya gereken çalışmaları yapacağız.Orman Bakanlığının bu konudaki çalışmaları yeterli ama sivil toplum kuruluşları bize destek olmak isterse hep birlikte bu alanda bu çalışmayı yapabiliriz. Orman Genel Müdürlüğümüzün başkanlığında ve koordinasyonunda.Kanunlarımıza göre buranın bakımından korunmasından sorumlu bir teşkilat var. Burada yenilenme gerektiğinde gerekli çalışmayı yapıyor. Orman Müdürlüğümüzün gücü yeterli. Orman bakanlığının insan kaynakları maddi kaynakları bu iş için yeterli, ama gelecek katkıdan memnuniyet duyarız.Ancak bizim kordine edeceğimiz şekilde  gerçekleştirilebilir. Arazideki çalışmalar bittikten sonra hep birlikte, tüm Ayvalıklar tüm bu bölgeyi sevenlerle bu işe duyarlı sivil toplum kuruluşları ya da kişilerle bu işi yapabiliriz. Sanatçılarımızı,STK’ları bekleriz” dedi.

 

Bir soru üzerine Vali YAZICI “2017 yılındayız. Dünyanın iletişim bilgi çağındayız. Her tarafı tel örgülerle kapatalım, bütün giriş çıkışları sınırlandıralım buralara bekçiler dikelim. Orman muhafaza memurlarını100 Metrede bir konuşlandıralım. Bu mümkün değil gerek yok. Artık insanımızın bu çağda vereceğimiz eğitimle bilinçle, buraları korumamız gerektiğini bilincini yerleştirmemiz gerekiyor. Tamamen kontrolsüz bırakalım bunuda demiyorum. Zaten kontrol ediliyor. Ormana bakılıyor, milli parklara bakılıyor bu birazda bilinçle ilgili. Bizim bu alanları korumak için araç gerece ve insana ihtiyacımız olmamalı artık. Avrupa’da, dünyanın birçok yerinde bu alanlarda görevli yok. Bu bir değer. Bu hepimizin değeri ve kaybolduğunda doğanın dengesini bozuluyor. Bunu korumak ve o manada istifa etmek hepimizin bilinçle yapması gereken bir şey. Ben bütün alanlarda her işin zabıtayla yapılması gerekmediğine inananlardanım. Bu değer bizim hep birlikte koruyacağız “dedi. Park forum, Çevre Koruma ve Ayvalık’ı Güzelleştirme Derneği temsilcileri ile emekli orman mühendisi Haşan Basri AVCI, Çevre Koruma ve Ayvalık’ı Güzelleştirme Derneği üyesi Halil Coşkun,HavvaTAYLAN,Ayvalık AR-GE Kurul üyesi Tuba AYSUN Vali açıklama yaparken katılımda bulundular.

 

Yüksel KALKAN

 

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.