DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 20°C
Parçalı Bulutlu

DP AYVALIK BELEDİYE BAŞKAN ADAYI HALK’LA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR

DP AYVALIK BELEDİYE BAŞKAN ADAYI HALK’LA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR

31.Mart 2019 Yerel seçimlerine 12 gün kala DP Ayvalık belediye başkan adayı Mesut Ergin,Halkla buluşmalarına hız verdi. Demokrat Parti Ayvalık Belediye Başkanı Adayı Mesut Ergin 18 Mart Pazartesi akşamı (bu akşam) Zekibey Mahallesi, Palabahçe Şeytanın Kahvesinde halkla buluştu. Kahve toplantısı olması planlanan buluşma, katılımın çok yoğun olması nedeniyle sokaklara taşarak miting havasında geçti. Mahallelerde ve ara sokaklarda buluşarak “Başkan Mesut, Halkın başkanı Mesut” sloganlarıyla Şeytanın Kahvesine yürüyen Ayvalık Halkı Mesut Ergin’i büyük bir sevgiyle karşıladı.DP Ayvalık Belediye Başkanı Adayı Mesut Ergin halka hitaben yaptığı konuşmasına geçmeden önce Çanakkale Savaşı sırasında hayatını kaybeden şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu.Mesut Ergin’in Şeytanın Kahvesinde yaptığı konuşmanın tam metni ise;“Merhaba Ayvalık’ın büyük yürekli insanları. Merhaba Palabahçeli, Macaronlu, Sakaryalı, Cundalı hemşehrilerim. Merhaba Küçükköy’den Altınova’dan Yenimahalle’den her yerden kalkıp gelen Ayvalık sevdalıları.Bugün buraya sizlerle dertleşmeye birazda kendimizi anlatmaya geldik. Ancak hepiniz biliyorsunuz; bugün özel bir gün, bugün 18 Mart. Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü. Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü. Kanlarıyla suladıkları bu toprakları bize vatan yapan bütün şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Çanakkale Zaferi kelimelerle tanımlanamayacak, savaş tarihinde geçmişte yaşanmış öncekilerle kıyaslanamayacak bir dönüm noktasıdır. Yok olmuş, tükenmiş istiklâlini kaybettiği kabul edilen bir ulusun kendine biçilmek istenen kadere isyan edişidir.

“ÇANAKKALE MUHAREBELERİNİ KAZANDIRAN BU YÜKSEK RUHTUR”

Anafartalar kahramanı büyük komutan Atatürk, o günleri “Karşılıklı siperler arasındaki mesafe sadece 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiçbirisi kurtulamamacasına hepsi düşüyor, şehit oluyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Şehit olacaklarını bile bile. Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” diye anlatmış.Çanakkale Zaferi’ni topla, tüfekle, zırhlı gemi ya da savaş gücüyle mukayese ederek anlayamayız. Çanakkale Zaferi’ni ifade eden işte bu ruhtur. Büyük Atatürk bunu Türk Ulusunun vatan sevgisi ve bağımsızlık ülküsü olarak görmüştür. Mustafa Kemal işte bunun için “Bağımsızlık benim karakterimdir” demiştir. Tıpkı Atatürk’ ün “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözü gibi yaşamımda rehber bildiğim bir diğer sözü de işte budur: Bağımsızlık benim de karakterimdir.

“BENİM HAMURUM DEMOKRASİ İNANCI, VATAN VE ATATÜRK SEVGİSİYLE YOĞRULMUŞTUR”

Bugüne kadar çok çalışarak, emek emek üreterek, dürüst, ilkeli bir duruş sergileyerek bugünlere geldim. Bazılarının bugünlerde kopyalayıp kendilerine yapıştırmaya çalıştıkları “Halkın başkanı” unvanına beni siz layık gördünüz. Ben de görev sürem boyunca her zaman halka hizmetin gururunu yaşadım. Bugünden sonra da tek amacım sizin bana layık gördüğünüz bu unvana leke düşürmeden Ayvalık’a hizmet çıtasını daha yükseklere taşımaktır. Biz Ayvalık’a ve Ayvalıklılara hizmet etmek için ortaya çıktığımızda hep önümüze engeller çıkartıldı. “Bazıları olmadan bu iş olmaz” dediler. Ben Karayolları işçisi Cafer Ergin’in oğluyum. Benim arkamda ne ağam ne paşam ne de başkası olmadı. Ne yaptıysam halkımla birlikte kendim yaptım. Ama bana Ankara’ da birileri dedi ki: “Arkanda bu kodamanlar olmadan olmaz.” Benim hamurum demokrasi inancı, vatan ve Atatürk sevgisiyle yoğrulmuştur. İşte bu yüzden ben de en çok Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bağımsızlık benim karakterimdir” cümlesinde vücut bulan bu tanımı benimserim. Bu nedenle Atatürk’ün işaret ettiği ilkelerinden asla ayrılmadım, ayrılmayacağım. Onun için Mesut Ergin seçimden sonra değişecek, şu olacak bu olacak diye milleti korkutmaktan vazgeçin.

 

“10 YILDIR AYNI PALAVRA BİRAZ YARATICI OLUN”

Mesut Ergin’in yakasındaki rozet bile değişmedi. Mesut Ergin dün neyse bugün de odur, yarında O olacak. Değişmeyen bir şey daha var: Bu dedikoducuların Mesut Ergin’e karşı politik bir söylem üretememeleri, iftira da ısrar etmeleri. 10 yıldır aynı palavra. Biraz yaratıcı olun. Haydi anladım politika, hizmet üretemiyorsunuz. Bari iftiralarınızı değiştirin. Beni geçtim, Ayvalık bıktı artık aynı yalanları dinlemekten. Ayvalık halkının size söylediği ne biliyor musunuz? “Bu yalanlara karnımız tok diyor Ayvalık ve ekliyor haydi gidin başka kapıya”Bizim Demokrat Parti’den adaylığımızı açıkladığımız günlerde Ayvalık’taki fotoğraf şuydu: Uzun zamandır birtakım güçlerce yapılan operasyonlar ile Ayvalık üzerine oyunlar oynanmaktaydı. Peki, Halk bu oyunun neresindeydi.? Bu planı sahneye koyanlara göre bize biçilen misyon kaderine razı uysal bir izleyici olmak, sandığa gidip iki dayatılandan birini seçmekti. Ayvalık Halkı Yüksek mevkilerden kendisine reva görülen bu dayatmaya boyun eğecek miydi? Bu sorunun yanıtını ararken, Kurtuluş Savaşı’nda ilk kurşunun atıldığı yerde, Çanakkale ruhunu taşıyan  Ayvalık Halkı bu kez tarihi bir sınav daha verecekti. Ya boyun eğecek ya da kendisine vurulmak istenen zincirleri kıracaktı. İşte bugün görüyoruz ki Ayvalık Halkı yumruğunu masaya vurdu. Oynanmak istenen oyunu bozdu. Bu oyunları tutmadı ama bu numaracılarda oyun biter mi? Akıllarınca seçimi iki ittifak arasında göstermeye çalışıyorlar. Bizi oyları bölen olarak gösterip sizi korkutmaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Demokrat Parti listesi ve Mesut Ergin’in iki ittifakın alacağı oy toplamından daha çok oy alacağı gibi iddialı bir söz söylemiştim. Yapılan konvoylar ve mitingleri görünce, herkes bana ‘az bile söylemişsin’ diyor. İkisinin toplamını bile aşacağız göreceksiniz.

“AYVALIK, AYVALIK’TAN YÖNETİLECEK”

Birilerinin bugünlerdeki asabiyeti, meydanlarda ‘Mesut Efendi’ diye akıllarınca polemik üretmeye çalışmaları işte bu yüzden. Ancak Ayvalık’taki siyasi tablo beş yıl öncesinden çok farklı.  Çünkü Ayvalık’ta halk ayağa kalktı. Ve “Ayvalık, Ayvalık’tan yönetilecek” dedi. İşte “Mesut Ergin neden aday oldu?” sorusunun cevabı tam da budur. Kimse Ayvalıklılara parmak sallayıp efendilik taslamasın, kimse Ayvalıklılara Ankaralardan birilerini dayatmasın diye, kimsenin ilk kurşunun atıldığı Ayvalık’tan büyük olmadığını kanıtlamak için aday olduk. Bu böyle biline. Mustafa Kemal Atatürk, büyük bir komutan olmasından öte çok büyük bir insandır. Çanakkale’de Türk askerleriyle savaşmak için binlerce kilometre öteden gelen ANZAK askerlerinin mezarları başında “Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar. Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar. Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır” diyecek kadar büyük bir insanlık abidesidir, Atatürk.Savaştığı ordunun askerlerini bile düşman olarak görmeyen, ötekileştirmeyen, kendinden ayrı bilmeyen büyük bir ruhun karşılığıdır, Mustafa Kemal Atatürk ismi. Bugün Ayvalıklılara ‘tarafınızı seçin!’ diyenlerin Atatürk’ten öğrenecekleri daha ne çok şey var gördünüz mü?Atatürkçülük içi boş bir kavram değildir. Atatürkçülük bir yaşam biçimidir. Her yerde olur olmaz Atatürk’ün ismini anmakla Atatürkçü olunmuyor. Atatürk gibi düşünmeden Atatürk’ün gösterdiği ilkeleri yaşama geçirmek için mücadele etmeden Atatürkçü olunmaz.Belediye başkanı olarak doğup büyüdüğüm bu topraklara hizmet etme onurunu taşıdım. Bu görevi yaparken hep ister burada doğmuş olsun, isterse sonradan gelerek yerleşen, böylelikle hemşehrimiz olan her insanımı ayırımsız eşit bildim. Hangi işi yapıyorsanız yapın olmanız gereken ilk şey adil olmaktır.

“ADİL OLACAĞIM” ALIN TERİ KURUMADAN ÖDEYECEĞİZ

Bugünlerde sormaya başlamışlar. ‘Mesut Ergin’in projeleri ne?’ İşte benim en büyük projem: ADİL OLACAĞIM. Çok çalışacağız çok üreteceğiz. Ayvalık’ta ekonominin büyümesi için gerek turizm, gerek zeytincilik, gerekse tarımda çeşitliliği arttırmaya yarayacak politikaları üreteceğiz. Ayvalık’ı koruyarak büyüteceğiz. Böylelikle yeni iş olanakları oluşturacağız. Kadınlarımızı, gençlerimizi meslek sahibi yapmak için oluşturacağımız mahalle evleri ile bir seferberlik başlatacağız. Belediyeyi yönetirken personelimle birlikte bu kente hizmet edeceğiz. Onun için belediye personeli benim başımın tacıdır. Kimse sağda solda üretilen ve onları korkutmaya yönelik dedikodulara kulak asmasın. Bütün hizmetleri kol kola omuz omuza üreteceğiz. Personelimizin, emekçinin emeğinin karşılığını alın teri kurumadan ödeyeceğiz. Bunlar bir proje değildir elbette. Ben de biliyorum. Bunlar zaten olması gereken şeylerdir. Ancak son 5 yıllık yönetimde bunlar bile yapılamaz duruma geldiği için meydanlarda bunların sözünü vermek zorunda kalıyoruz. Ancak benim meydanlarda bunları söyleyenlerden bir farkım var. Görev yaptığım 5 yıl içinde bu sözlerin hepsini tuttum. Onun için “ayınesi iştir kişinin lafa bakılmaz” siz de onların lafına bakmayın. Size havası, denizi, sokakları tertemiz bir Ayvalık sözünü veriyorum. Tarihi kenti, kaderine terk edilmiş binaları ve sokakları yeniden ışıl ışıl yaparak Ayvalık’ı bir açık hava müzesine dönüştürmenin sözünü veriyorum.

“PIRIL PIRIL MİS GİBİ KOKAN BİR AYVALIK SÖZÜ VERİYORUZ”

Ben size büyük şehir ilçe belediyesi görevi gibi ayrım yapmadan sizlerin tüm sorunlarına bahane değil, çözüm üretmenin sözünü veriyorum. Biz hizmete hasret kalmış yurttaşlarımızın, bize uzanan hiçbir eli karşılıksız bırakmayacağımızın sözünü veriyoruz. Biz yolları yapılmış, suyu akan, pırıl pırıl mis gibi kokan bir Ayvalık sözü veriyoruz.Biz, daha çok yeşil alan, belediye hizmetini hemşehrilerimizin ayağına getiren bir yönetim anlayışının sözünü veriyoruz.Çocuklarının, gençlerinin, kadınlarının, emeklilerinin yaşamını kolaylaştıran doğumdan ölüme her an yanında hissettiği daha iyi bir yerel yönetimin sözünü veriyoruz. Şeffaf, 24 saat ulaşılabilir, güler yüzlü bir yerel yönetimin sözünü veriyoruz. Ayvalık, kendine has kültürü olan, bünyesinde pek çok kültür ve sanat çeşitliliğinin yaşandığı özel bir yerdir. Bu kültürel değerleri tüm dünyaya tanıtacak, UNESCO sürecine sahip çıkacak, Zeytin Çekirdekleri gibi güzel projeleri geliştirerek yarınlara taşıyacak bir belediye olmanın sözünü veriyoruz. Ayvalık’a yeni kültür ve sanat mekanları kazandırmanın, sanatın ve sanatçılarımızın yanında olan bir belediye olma sözünü veriyoruz.

“GEÇTİĞİMİZ BEŞ YIL İÇİNDE YAPAMADIKLARININ İTİRAFIDIR”

Biz üç aya sıkışan Ayvalık turizmini, oluşturacağımız turizm politikalarıyla on iki aya yayan dünya turizminde adı hakkettiği övgüyle anılan bir Ayvalık sözünü veriyoruz.Diğer partilerin adaylarının da bugünlerde kitap kalınlığında projeleri havada uçuyor. Bunlar aslında önümüzdeki beş yılda yapacakları işlerin izahı değil, geçtiğimiz beş yıl içinde yapamadıklarının itirafıdır. Beş yıldır orada oturuyorsunuz. Elinizden tutan mı vardı? Neden yapmadınız?Bizim projelerimizin hiçbiri hayali projeler değil. Hepsi ayakları yere basan Ayvalık’ta yaşayan halkımızın acil gereksinimi olan, yaşamlarına doğrudan dokunacak hizmetlerin sunumuna yönelik projelerdir. Yarından itibaren projelerimizi sizlere ayrıntılı olarak sunacağız. Ancak konuşmamın en başında da söylediğim gibi bugün özel bir gün. Bir kez daha şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.Bizi burada ağırladığınız için hepinize, ben ve meclis üyesi arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyoruz. Sağ olun, var olun, Allah’ a emanet olun!”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.