Gazeteciler ve Basın Bayramı | Yükselen Haber Ayvalık
Son güncellenme :23.07.2017 22:01

Anasayfa > Genel, Güncel, Manşet > Gazeteciler ve Basın Bayramı

23.07.2017 Paz, 22:01

Basın emekçilerinin Basın Bayramını kutluyorum.İsmi basın bayramı veya Gazeteciler ve Basın Bayramı,olarak anılıyor.Gazeteciler ve Basın aryamı kutlama  tarihi konusunda üzerinde anlaşmazlık bulunsa da Türkiye’de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli gündür. Basın bayramı halk tarafından daha ziyade  pek çok siyaset adamı, rektörler ve bazı belediye başkanları tarafından bildiri yayınlayarak kutlanır. Bildirilerde Basın bayramının önemine değinilerek, özellikle Türk basınındaki sansür ile ilgili konular bu bildirilerde yer vermektedirler.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulduğu zaman “Gazeteciler için de bir gün belirleyelim” düşüncesi ortaya atılmıştır. Önceleri ilk gazetenin basıldığı gün “basın bayramı” olarak düşünülmüştür. İlk gazetenin çıkışı kimilerine göre 1831, yani Takvim-i Vakayi’nin yayınlanışıdır. İlk Türkçe gazete olmasına rağmen onu, resmi gazete olduğu için ilk gazete saymayan görüştekiler de 1861, yani Tercüman-ı Hakikat’ın çıkışını ilk gazete basılışı olarak kabul etmek istemişlerdir. Bu anlaşmazlık nedeniyle konuda bir görüş birliği olmamış bunun üzerine Fatih Rıfkı Atay, Akşam gazetesinde 24 Temmuz’u tarihini ortaya atmış ve 24 Temmuz tarihi “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaya başlamıştır.

Gazeteciler ve Basın Bayramını Nedir?
Ülkemizde gazetecilerin ve basının ne gibi zorluklarla haberleri yaptıkları onları anlamamız için kutlanan bir gündür. Bir basın elemanı yeri geliyor bir savaşın ortasına da girebiliyor yeri geliyor soğuk bir kış gününde saatlerce çekim yapmak zorunda kalabiliyor,YERİ GELİYOR SEL FELAKETLERİ ÇEKİMLERİNDE BAŞTAN AŞAĞI SIRILSIKLAM OLUYOR.Geçen Ayvalıkta olan sel felaketi gibi. İşte bu gün onların günüdür, onlara saygı günüdür.
Gazeteciler ve Basın Bayramını Neden Kutlarız?
Gazeteciler ve Basın Bayramı 2. Meşrutiyet döneminde sansürün kaldırıldığı günü baz alınarak belirlenmiştir. Bu günün belirlenmesi Falih Rıfkı Atay’ın teklifi ile olmuştur. Çünkü Gazeteciler ve basın bayramı 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ortaya çıkmıştır. O günü şartlarında en güzel tarihin sansürün bittiği 24 Temmuz tarihi olarak düşünülmüş ve 1946 yılından itibaren artık her sene 24 Temmuz kafamıza Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak canlanır. Kutlanmasındaki amaç ise gazetecilerin yaşadığı zorlukları anlamak, onlara karşı saygılı olmak ve özgür medya ortamını sağlamaktır. Zaten 24 Temmuz gününün seçilmesinin sebebi de 2.Meşrutiyet döneminde basına sansürün kaldırıldığı gün olmasıdır.

Yüksel KALKAN

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.