SIRADIŞI FESTİVAL: AYVALIK TATLARI FESTİVALİ | Yükselen Haber Ayvalık
Son güncellenme :04.05.2017 0:35

Anasayfa > Kültür Sanat, Manşet > SIRADIŞI FESTİVAL: AYVALIK TATLARI FESTİVALİ

04.05.2017 Per, 0:35

Yemekten sirtakiye, yöresel el işlerinden konserlere, sokak danslarından yemek atölyelerine, mübadil sergilerinden rembetikoya bütün tatları ile Ayvalık gönül birliği ile bir adım daha atıyor. 18-21 Mayıs Tarihleri arasında Ayvalık Eski Köylü Pazar Yeri’nde “Ayvalık Tatları Festivali” gerçekleşecek.Ayvalık Tatları komisyonu gerçekleştirdiği basın açıklamasında şunları dile getirdiler:Biraz Egeliyiz, biraz Giritli; biraz Türkiye’nin her köşesinde gelenler, birazda dünyanın başka başka ülkelerinden gelenler… Hepimiz Ayvalıklı olmayı seve seve kabullenmiş, bu toprakların zeytinini, yağını, bin bir çeşit otunu, balığını kendi damak tadı bilmiş insanlarız. Ayvalık Mutfağı, bilinen bir mutfak haline gelmiş artık. Kimi mezesini kimi zeytinyağlılarını kimi de hepsinin karışımı muazzam sofraları Ayvalık Mutfağı bilmiş. Hepsinin ortak özelliği Ayvalık’ta doğan, burada yaşayan, eski zamanlarda şöyle bir yaşayıp geçip gidenlerden miras kalması. Ayvalık’tan gidenler mutfakta kaynayan lezzetlerini bırakmış bize; Ayvalık’a gelenler ise türlü çeşit tarifle çıkmış yola… Elbette bu kadar şirin bir değişim olmamış bu. Ama yıllar yıllar sonra kalanların, gidenlerin, yeni gelenlerin çocukları bu tatları damak zevki bilmiş.Geçtiğimiz yıl Ayvalık Hasat Festivali’nde minik adımlarla sokakta buluşan Ayvalık Tatları, bu yıl büyümüş, kocaman 4 günlük bir festival olarak sokaklara çıkmaya karar vermiş. Ege, Ayvalık ve Girit yemekleri, evlerden buram buram yükselen kokular buluşmak için hazırlıklara başlamış. Yalnızca yemek de değil; bu topraklarda zeybek var, sirtaki var; yanına biraz da müzik var. Eski günlerden kalma o siyah beyaz fotoğrafları da anmadan geçmek olmaz. Bir mübadele geçti bu topraklardan. Evet, bir kültür bıraktı buradan gidenler, ama o günlerden kalma acılar o siyah beyaz fotoğraflarda sonsuza kadar mühürlendi. Uzun lafın kısası kendi kendine büyüyen Ayvalık Tatları Festivali 18-21 Mayıs tarihleri arasında Ayvalık sokaklarında sizlerle buluşuyor. Çeşit çeşit yemekler, zeybek-sirtaki dostluğu, el sanatları stantları, biraz şiir, biraz Zumba biraz da müzik Ayvalık sokaklarını 4 gün boyunca dolduracak. Antika pazarı olacak. Elbette fotoğraf sergisi de festivaldeki yerini alacak. Bir de “madem ortak bir kültürümüz var eh bende sesimi katayım” diyen iki de sanatçımız var; biri Vasilis Vestos,  diğeri Efe Can Ergen.

Festival tüm aşamalarında katılmak, destek vermek, duyurmak kısacası gönül vermek isteyen herkese kapılarını sonuna kadar açmış. Gönüllü kadrosuyla ilerleyen festival fikirler ve önerilere de açık.  Eğer yemek, el sanatları veya diğer stantlara katılmak ve sizde tariflerinizi, el sanatlarınızı paylaşmak isterseniz festivalin gönüllü komitesine isimlerinizi yazdırabilirsiniz. “Henüz karar vermedim bir düşüneyim” derseniz de festival bitimine kadar hala stant açma hakkınız ve yeriniz hazır olacak. Daha detaylı bilgi için Facebook’tan “Ayvalık Tatları” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayvalık halkını ve Ayvalıklı kadınlarımızı 18-21 Mayıs tarihleri arasında tamamen ücretsiz olarak düzenlenecek bu etkinliğe davet ediyoruz. Kadınlarımız ve halkımız stantları da tamamiyle ücretsiz olarak temin edebilecekler. Hazırlamış oldukları Ayvalık tatlarının sunum ve satışını yaparak hem ilçe tanıtımına hem de bütçelerine katkıda bulunacaklar.

Biraz yemek biraz eğlenmek ama en çok da kaynaşmak için haydi sokağa haydi festivale!

Yükselen Haber Ayvalık

Yüksel KALKAN

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.