TEFERİÇ BOŞNAK BAHAR BAYRAMI AYVALIKTA KUTLANDI | Yükselen Haber Ayvalık
Son güncellenme :08.05.2017 22:43

Anasayfa > Kültür Sanat, Manşet > TEFERİÇ BOŞNAK BAHAR BAYRAMI AYVALIKTA KUTLANDI

08.05.2017 Pts, 22:43

Teferiç etkinliği Önce saygı duruşu aradından istiklal marşının söylenmesiyle devam etti. İlk konuşmayı Ayvalık Belediye başkanı Rahmi GENÇER  Yaptı”Bu yapılanları hep beraber bir  hoş görü içinde içinde yaşatan Cumhuriyetin kurulduğundan beri  devam ettiren Ayvalıkta niye yapıyoruz? Hiç bir Millet kendi kültürünü unutmamalı.Kendi kültürümüzü bu zenginliklerimizi yaşadığımız taktirde kim olduğumuzu hatırladığımız taktirde bu Cumhuriyete daha çok sahip çıkarız. Bu Cumhuriyet Osmanlı topraklarında dağılmış bütün Türkleri ve Müslümanları bu coğrafyada toplamış.

O Yüzdendirki  bu Osmanlı topraklarının dışında ,Osmanlı topraklarından buraya zorunlu göç ederek ulusuna bayrağına çok bağlı soydaşlarımız yerleşmiştir “ dedi. İstanbul Anadolu yakası Pendik Bosna Sancak dernek başkanı Erdoğan ERDEN “ Teferiç bizim için Balkanlarda çok önemli yeri vardır. Hıdrellezin Türkiye’deki  eşi gibidir insanların bir araya gelmesiyle baharı kutlamasıyla büyük organizasyonlarla balkanlarda böyle kutlanılır. Böyle bir organizasyonu yapan Ayvalık Belediyesine ilk defa yaptığı bu organizasyonundan dolayı teşekkür ederim. Sırbistanda, Bosnada , Makedonyada. Novi pazarda ,Kosovada yaşayan bütün göçmenlerimize buradan selam yolluyorum ”dedi.

Daha sonra Boşnak kültürünü gösteren giysi,yemek,standlarını gezdiler . Teferiç demek Boşnaklarda bayram demek  bahar bayramı demek.Her sene Mayısın 7 sinde kutlanır. Teferiç bahar bayramı bütün sene bereketli   güzel günler getirmesi için yapılan bir etkinlik.Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Boşnaklar Ayvalık Küçükköyde kültürleriyle ilgili yemekleri ve içecekleri tattılar .Aralarında meşhur olan Boşnak böreğini tadan konuklar aralarında Boşnakça sohbetlerde ediyorlardı.

Yüksel KALKAN

 

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.