ULU ÖNDER, EBEDİYETE İNTİKAL EDİŞİNİN 78. YILINDA ANILDI | Yükselen Haber Ayvalık
Son güncellenme :14.11.2016 20:34

Anasayfa > Anma > ULU ÖNDER, EBEDİYETE İNTİKAL EDİŞİNİN 78. YILINDA ANILDI

14.11.2016 Pts, 20:34

Ulu Önder Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 78. yılında Ayvalık’ta iki anma töreni düzenlendi. Saatler tam 9’u beş geçe sirenler çaldı ve 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde Sakarya Orta Okulu tarafından hazırlanan ikinci törende ise Ulu önderin kurduğu Cumhuriyet’in önemine vurgu yapıldı.

ayvalik-10-kasim-torenleri-53Kaymakam Namık Kemal Nazlı, İlçe Garnizon Komutanı Albay Aydın Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel, kurum amirleri, okul müdürleri, gaziler ile askeri ve sivil erkanın katıldığı tören 08.45’te başladı.

ATA’NIN ANITI ÇİÇEK BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören öncesi vatandaşlar, ellerindeki çiçeklerle Ata’nın anıtını çiçek bahçesine dönüştürdü. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığına ait çelenklerin Atatürk anıtına sunumunun ardından Saatler tam 9’u beş geçe sirenler çaldı ve 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşının okunmasının ardından meydandaki tören tamamlandı. Sakarya Orta Okulu’nun hazırladığı ikinci tören İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde saat 09.45’te saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

ayvalik-10-kasim-torenleri-48 ayvalik-10-kasim-torenleri-47 ayvalik-10-kasim-torenleri-49 ayvalik-10-kasim-torenleri-51

“ATATÜRK DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE YOLUMUZU AYDINLATMAYA DEVAM EDECEK”

Okul Müdürü Polat Erken, Türk milleti için 10 Kasım, bir matem günü olmaktan çok, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yaşayacak olan Büyük Önder Atatürk’ü anma ve düşüncelerini anlama günüdür. O’nu anarken ve anlamaya çalışırken üzerinde durmamız gereken esas unsurlar Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Cumhuriyet’e yön veren kurucu ilkelerdir. Cumhuriyetçilik, milliyetçilik, devletçilik, halkçılık, inkılapçılık ve laiklik Türkiye Cumhuriyeti’ni var eden asli nitelikler olarak karşımıza çıkmakta, ülkemizin geleceğine ışık tutmaktadırlar. Atatürk’ün, egemenliği kayıtsız şartsız millete ait bir yetki olarak gören anlayışı, Türkiye’mizin bugün sahip olduğu demokratik rejim açısından belirleyici bir öneme sahiptir. Atatürk, hiçbir zaman ırk, din, etnik köken esasında tanımlanan millet anlayışlarına itibar etmemiştir. O’nun için milletin ayırt edici vasfı, ortak bir tarih ve birlikte yaşama iradesidir. İşte bu yüzden bugün Türkiye, anayasal vatandaşlık zemininde tarih şuuruna ve ortak yaşama iradesine sahip güçlü ve demokratik bir ülkedir. Ulusumuzun kurtarıcısı, laik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, eşsiz devlet adamı Atatürk, dün olduğu gibi bundan böyle de yolumuzu aydınlatmaya devam edecek, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecektir. Buna hiç şüphe yoktur” dedi. Konuşmanın ardından resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Tören oratoryo ile tören sona erdi.

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.