DOLAR 5,7584
EURO 6,4165
ALTIN 282,7
BIST 97.149
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 32°C
Parçalı Bulutlu

YARATICI ENDÜSTRİLERİN GELİŞİMİNDE YEREL YARATICI KENT AĞLARININ ROLÜ

YARATICI ENDÜSTRİLERİN GELİŞİMİNDE YEREL YARATICI KENT AĞLARININ ROLÜ
26.04.2019
11
A+
A-

Kasım 2017 tarihinden bu yana, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen, yaratıcılık odaklı kent stratejilerini geliştirmeyi amaçlayarak yola çıkan ve Ayvalık, Bodrum ve Urla yerleşmelerinde yaşanan bağımlı ekonomik gelişme, değişen toplum ve işgücü yapıları, kentlerin sahip oldukları doğal ve geleneksel değerleri bir arada değerlendirerek, kentsel gelişimde ekonomik çeşitliğinin önemini vurgulamayı hedefleyen, ‘Yaratıcı Endüstrilerin Gelişiminde Yerel Yaratıcı Kent Ağlarının Rolü’ başlıklı proje kapsamında gerçekleştirilecek olan ortak akıl toplantısı, 25 Nisan 2019 Perşembe günü Ayvalık Ticaret Odası’nın toplantı salonunda gerçekleşti. Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın’ında katıldığı Ayvalık’ın gelişimine katkı sağlayacak olan toplantı’ya Ayvalık Belediye imar ve çevre müdürlüğü’nün yanı sıra iş çevresi, turizmci’ ler ve çevreci’ler katıldı.

‘Ayvalık için Sürdürülebilir Ekonomi Tartışmaları: Politikalar, Araçlar ve Aktörler’
İstanbul Teknik Üniversitesi MimarlıkFakültesi,Şehir ve Bölge Planlaması Bölüm sorumlusu Doç.Dr.Ebru Kerimoğlu,toplantıya katılanlar ile birlikte, Ayvalık’ta ekonomik çeşitliliğin sağlanması gerekliliği vurgusu ile kentin mevcut potansiyellerinin etkin kullanılarak sürdürülebilir ekonomik ve ilişkili mekânsal gelişmenin sağlanacağı rasyonel bir kentsel gelişim modeli yaratılabilir mi? nasıl? sorularına cevap aradılar. Toplantı’ya, çevreciler,sektör temsilcileri ve kentsel politika üreticilerinin katıldı. Ayvalık için yerel dinamikler ve güncel sorunlar üzerinden, gelenekselden yenilikçi ve farklılaşan sektörel/alternatif üretimlere, değişen/dönüşen işgücü yapılarından, yenilikçi süreç ve kapasite (kurumsal-bireysel) yönetimlerine uzanacak tartışmalar, ‘kapsayıcı ekonomik büyüme’, ‘ekonomik çeşitlilik’ ve ‘sürdürülebilirlik’ odağında geliştirilmesi öne çıktı.
‘Ayvalık Yaratıcılık Temelli Kentsel Gelişim Stratejileri: Politikalar ve Roller’
Sadece Yükselen Haber’in katıldığı toplantı’da,tarım ve turizme dayalı Ayvalık Ekonomisinden, alternatif, sürdürülebilir ve mevsimsel kırılganlığı olmayan bir yaratıcı ekonomik gelişim modeli üretebilir mi? Diye soruldu. Kültür tabanlı ekonomik gelişme sağlanabilir mi? sorularına cevap arandı. Toplantı’da, yaratıcı sektörlere katkı sağlayan üretim yapıları, organizasyonlar, örgütler ve ilişkili sektör temsilcilerinin katılımı ile kentin doğal ve geleneksel değerleri bir arada değerlendirilerek, alternatif sektörlerin kentteki varlıklarının (işgücü, örgütlenme, katma değer üzerinden) nasıl geliştirilip, güçlendirilebileceği ve bu yöndeki temel politika, yönetim ve ekonomik destek araç ve aktörlerinin neler olabileceği konuları tartışıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.