ZEYTİNİME DOKUNMA KADINIMA DOKUNMA | Yükselen Haber Ayvalık
Son güncellenme :03.08.2017 0:19

Anasayfa > Kültür Sanat, Manşet > ZEYTİNİME DOKUNMA KADINIMA DOKUNMA

03.08.2017 Per, 0:19

70’li yıllarda Akşehir öğretmen okulundaki resim öğretmeni İsmet Şen in desteği ile resim’e yöneldi. İki yıl ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra, 1977 yı­lında Akademiye girdi. 1983 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden me­zun olan Emin Erdoğdu, Devrim Erbil, Saim Bugay ve Bihrat Mavitan ile çalıştı. Ankara Bodrum, İstan­bul,Ayvalık,Bozcaada ve Almanya’nın Hannover şehrinde sergiler açtı.

Bir dönem Ali Taranın çektiği reklam filmlerinde art direktör olarak çalıştı. Karma sergilere katıl­dı.2003 yılında Bodrum’da “40 kutu 40 yorum” adlı projeyi gerçekleştirdi. Resimlerinde su sarnıçları, ba­lıklar, tekneler,boğalar, kuşlar,masal kahramanları ve kadınları konu edindi.Farklı malzemelerle farklı konularda resimler yaptı, uzun yıllar Bodrum Gü­müşlükle yaşayan sanatçı Kazdağlarındaki atölyesinde resim ve gravür çalışmalarını sürdürmektedir.

Emin ERDOĞDU” Egenin ve Akdeniz’in tarih boyunca temel geçim kaynağı olan zeytin ağacı;Anaçlığın ve dişiliğin anasıdır.Beni etkileyende bu olmuştur .Üretken,doğurgan bir o kadarda dayanıklı olan ağacın budama sırasında atılan dallarınıişleyip tuval gibi kullanmak bana inanılmaz haz veriyor ”dedi

Ayvalık Orhan PEKER Sanat galerisindeki sergiye Ayvalık Belediye başkan yardımcısı Gökay BACAN, Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halil ERGÜL, AYKÜSAD Başkanı Yaşar AKÇAY ve kurulu,Ayvalık Sanat Derneği kurul üyesi Sadi MASTAR ve Eşi Ceyda MASTAR, Vatandaşın yeri Aysel NAMLI ve bir çok sanat sever katıldı.

Eski Yunan’dan beri ZEYTİN, bereketi ve arılığı temsil eder. Eski zamanlarda bakire olmayanların toplayamadığı, eı süremediği bir meyve. Binlerce yıl medeniyetin temeli

Zeytin ağacı dişidir. Kadındır. Besleyici ve cömert. Anaçlığın simgesi. İşte beni etkileyen budur.

Boşuna ” Ölmez ağaç “ dememişler.

Bu üretken, doğurgan, bir o kadar da dayanıklı olan bu ağacın, budama sırasında, seçilmiş dallarını işleyip, bir tuval gibi kullanmak; işte bu bana inanılmaz haz veriyor.

Farklı malzemeler ile ve farklı konularda çalışmayı seviyorum. Bunun içinde araştırıyorum, olmayanı, yapılmayanı yapmaktır derdim.

Resimlerimdeki kadınlar, yaşadığım, gözlemlediğim, hissettiklerimdir.

Kadınların yüzlerine bir bakın. Gözlerine; bakışlarıyla anlattıklarıdır hayatımıza anlam katan, yüreğimizi dolduran, o; aşktır, sevgidir, saygıdır, merhamettir. Tüm bu duyguları bize hissettiren Kadın. Özgürlüğün, bağımsızlığın ve sadakatin simgesi.

Resimlerimi yaparken, hep kendim için yaparım. Bitene kadaı benim olan bu resimler, bittikten sonra artık benim değildir.

Zeytin ağacının dokusu ve yaşanmış yılların, doğanın estetik mükemmelliğinin bana verdiği duygu selinde hazırladım bu sergiyi. Ben çok keyif alarak yaptım resimlerimi. Umarım sîzler de benim hissettiklerimi hissederek izlersiniz.

Sergi 19 Ağustosa kadar gezilmeye devam edilecek

Yüksel KALKAN

 

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.