DOLAR 5,6541
EURO 6,3405
ALTIN 259,1
BIST 101.849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 30°C
Rüzgarlı

AYVALIK TABİAT PLATFORMU’NUN AÇIKLAMASI

AYVALIK TABİAT PLATFORMU’NUN AÇIKLAMASI
30.11.2016
18
A+
A-

Bu kadar acının üstüne felaket tellalı olmayalım dedik!

Bak biz söylemiştik, bak biz uyarmıştık, biz öncelikleri sıralamıştık demek bizim için çok kolaydı. Ancak biz acılar üstünden konuşmayalım dedik. Bu yüzden biraz bekleyelim konuyu daha serinkanlı tartışalım, gündeme getirelim, yetkili kurum ve insanların dikkatini çekerek daha sağduyulu konuşalım istedik.
Öncelikle bu felaketten zarar gören tüm hemşerilerimize geçmiş olsun diyoruz. Umarız bir an önce yaraları sarılır ve gerekli destek verilir.
Ayvalık Tabiat Platformu olarak kentin sorunlarına yönelik birçok kez öncelik sıralaması yaptık. Nikita Deresi’nin ıslahından, rögar sorunlarına, göle dönen yollardan, denize akan pisliklere kadar defalarca yazdık, çizdik, söyledik. Yetkililerle yapılan toplantılarda önerilerimizi sunduk. Basın açıklamaları yaptık, konuyu bilimsel toplantılarda dile getirdik, raporlar sunduk. Herkes olay üstüne konuşurken biz gelecek üstüne yazdık. Bu yüzden sadece facebook yazarlığı yapmadık.
Şimdi yaşananlar üzerinden sağduyulu bir biçimde değerlendirme yapmak ve tartışmak istiyoruz. Bu önemli konuyu siyasal bir malzeme yapıp konuyu gözden düşürmek istemiyoruz. Tek derdimiz var, o da çözüme odaklanmak.
Ayvalık iki gün boyunca mevsim normallerinin çok üstünde bir yağış alarak daha önce de yaşadığı felaketlerin biraz daha büyüğünü yaşadı. Bu ilk mi hayır, son mu olacak hayır. Doğal olayların ve Küresel İklim Değişikliklerinin yarattığı olumsuzluklarla bundan sonra da karşı karşıya geleceğiz. Bu nedenle yerel ve küresel ölçekte sorunlara çözüm bulamazsak, gerekli adımları atamazsak bir sonraki felaketi bekleyip duracağız. Biz de yerel ölçekte de olsa sorunları tekrar gündeme getirelim dedik.
1. Bu felaketin bir tek sorumlusu yok. Bu konuda geçmişte görev yapan tüm belediye başkanlarından, BASKİ’ye kadar, DSİ’den, yerel bürokratlara kadar herkes sorumludur.
2. Eğer önceden yeterli önlem alınmış olsa idi bu felaket bu boyutuyla yaşanmaz, daha az bir zararla işin içinden çıkılabilirdi.
3. Biz bireyler de sorumlular listesinin bir parçası olduğumuzu unutmamalıyız. Biraz fazla para uğruna zeytinliklerimizin, sulak alan ve dere yataklarında kalan arazilerimizin imara açılmasını isteyerek belediyelere baskı yaparken aslında bu felaketin yaşanmasının sorumlularından biri olduk.

Bu nedenle:
1.Kentin öncelikli sorunları belirlenmelidir. Kaymakamından, ilgili kamu kurumlarına, yerel yönetimlerden, uzmanlara, sivil toplum örgütlerinden, ilgili bireylere kadar herkes bu kentin önceliklerini tartışmak ve yeniden belirlemek zorundadır. Ortak akıl etrafında çıkan sonuca göre de planlama ve yatırım yapılmalıdır.
2. Kaymakamlık biran önce bu felaketi de ele alan ancak yerelin sorunlarını tartışacak bir organizasyon gerçekleştirmelidir. Bu toplantıya ilgili kamu kuruluşlarının yanı sıra yerel yönetim uzmanları ve sivil toplum örgütleri çağrılı olmalıdır.
3. Kurumlar arası işbirliği sağlanmalıdır. Ben yaptım oldu anlayışından vazgeçilmelidir.
4. Planlamalar politik hesaplara göre yapılmamalıdır. Yatırımlar rant için değil, sorun çözmek için yapılmalıdır.
5. Bu kentte yaşayan insanlar sorunlar ortaya çıkınca şikayet eden birey durumundan çıkıp, sorunların çözümü için uğraşan, örgütlü insanlar durumuna geçmelidir.

Eğer yaşanılabilir bir Ayvalık istiyorsak, öncelikle yan yana gelip sorunları birlikte çözecek bir anlayışa sahip olmalıyız. Aksi takdirde yine ben yaptım oldu anlayışına teslim olup yeni felaketlerde konuşmak üzere dağılırız.
AYVALIK TABİAT PLATFORMU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.