DOLAR 5,7260
EURO 6,3523
ALTIN 276,1
BIST 95.522
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 31°C
Parçalı Bulutlu

AYVALIK TİCARET ODASI TURİZM VE VİZYON KOMİTESİ YAKLAŞAN TURİZM SEZONU İÇİN TOPLANDI

AYVALIK TİCARET ODASI TURİZM VE VİZYON KOMİTESİ YAKLAŞAN TURİZM SEZONU İÇİN TOPLANDI

Özel Haber!

ATO ticaret odası yaklaşan turizm sezonunda Ayvalık’a gelecek misafirleri en iyi koşullarda karşılamak ve Ayvalık’ta turizmi geliştirici eylem planı hazırlamak için son iki ayda 6. Kez bir araya geldiler. Son 5 yılda aktif bir görüntü sergileyemeyen Aytugeb’in nasıl aktif bir hale getirileceği ve yönetim kurulunun nasıl oluştuğu da konuşulan konular içerisindeydi. Aytugeb’in yönetiminde Turizmcilerin daha ön plana çıkması ve kuruluşun siyasetten tamamen uzaklaşması gerektiği görüşünde komiteler birleşti. Bu konu dışında alınan kararlar aşağıdaki gibidir.

ATO Vizyon Komitesi Başkanı Nihat Uzun,ATO Turizm Komitesi ;Başkan Levent Billurcu

AYVALIK TİCARET ODASI TURİZM VE VİZYON KOMİTESİ ORTAK TOPLANTISI GÜNDEM MADDESİ: 2019 TURİZM SEZONUNA ÖNCEDEN HAZIRLIK İÇİN YAPILACAK EYLEMLERİN PLANLANMASI.

ALINAN KARARLAR: 1. Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve de Ayvalık ilçe Turizm Müdürlüğünün elinde Ayvalığı tanıtan CD, Sunum, tanıtım broşürü vb. ekipmanların yeterli düzeyde bulunmadığını yaptığımız araştırmalar sonrasında fark ettik. Bir dahaki fuar ya da tanıtım için ilgili merciler ile bu konunun konuşularak gerekli hazırlıkların yapılması.

 1. İlçemizi tanıtan ve de turistlere gidilecek yerleri anlatan detaylı bir haritanın bulunmaması sorununun gerekli mercilere bildirilmesi.
 2. Ayvalıkta yapılan etkinliklerin sosyal medya ve web üzerinden yeteri kadar duyurulmadığı ve de bunlardan ilçemiz otellerinin bile birçoğunun haberinin olmadığı konusunda fikir birliğine varılmıştır. Burada Ayvalık film festivalinin ve Art Clan Cunda gibi birçok etkinliğin çok geç duyurulması ya da yeteri kadar tanıtılmaması örnek olarak gösterilebilir. Bu konuda ilçemiz turizm işletmelerinin önceden haberdar edilmesi ve de sosyal medyanın daha aktif kullanılması için çalışma yapılması gerektiği düşünülmektedir. Yıllık Etkinlik takvimi yapılmalıdır.
 3. Ayvalık’ta turizmin sosyal medya üzerinden tanıtılabilmesi için Belediye, Kaymakamlık, ATO ve Esnaf Sanatkarlar Odası ortak çalışması ile bir kurul oluşturularak, bütçe ve denetim sağlama çalışmaları yapılmalıdır.
 4. İşletme belgeli otel ve pansiyonlar özendirilmelidir. İşletme belgesiz yerlere gerekli yaptırımlar uygulanarak kaçak işletmelerin önüne geçilmelidir. Bu sorununun gerekli mercilere bildirilmesi gerekir.
 5. İlçemize gelen turistlerin sürprizlerle karşılaşmamaları ve bu sayede ilçemizi çevrelerine güzel bir şekilde tanıtabilmeleri için restoranlarda fiyat listeleri olmalıdır.
 6. Trafik problemi ve çözümü için yaz gelmeden aksiyon alınmalıdır. Konu gerekli mercilere bildirilmelidir.
 7. Motosiklet terörünün ve ilçeye verdiği zararın yaz gelmeden önüne geçilmelidir.
 8. Sivrisinek probleminin acil olarak çözüme kavuşturulması gerekmektedir.
 9. İlçemiz genelinde yürütülen temizlik çalışmaları yetersiz kalmaktadır ve de turistler tarafından çokça şikâyet edilmektedir. Bu konu ile ilgili şikâyetler her yıl yapılsa da uygulanan çözümler yetersiz kalmaktadır. Bu konuyu kökünden çözecek fikirler üretilmelidir.
 10. Sarımsaklı plajının araçlar tarafından akşam saatlerinde otopark olarak kullanılmasından ve de bu araçların bir kısmının çöplerini plaja bırakmasından dolayı ciddi bir kirlenme problemi vardır. Bu sorunun önüne geçmek ancak ve ancak plaja araç girişinin yasaklanması ile mümkündür. Bu konu ile ilgili acil olarak aksiyon alınması gerekir. Bunun dışında plajda hijyen koşullarına uygun duş ve tuvaletlerin bulunmaması gelen turistlerin memnuniyeti açısından ciddi olumsuzluklara yol açmaktadır.
 11. Cunda uygulamam otelinin giderlerinin devlet tarafından karşılanması ve de stajyer öğrenciler çalıştırılması ve bunlara bağlı olarak çevre otellere oranla düşük fiyat sunması çevre esnafı olumsuz etkilemekte ve de haksız rekabet oluşturmaktadır. Bu durumda özellikle kış aylarında düşük fiyat ve fazla sayıda oda sunan Uygulama Oteli dolmadan diğer oteller doluluk sağlayamamaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi gerekir.
 12. Otelleri kimlik kontrolü ve çalışan açısından denetleyen polis ve jandarma mamurlarının konularında uzman, karakteri ve yaşı oturmuş, diksiyonu düzgün ve tecrübeli arkadaşlardan seçilmesi, otellerle uyum içinde çalışması açısından ilçemiz için faydalı olacaktır. Bu konuya özen gösterilmesi yetkili birimlerden talep edilmelidir.
 13. İlçemizde özellikle Aliçetinkaya Mahallesi iğdeli plaj mevkiinde (Körfez Pansiyon Yanı) denize akan kanalizasyon sularının önüne geçilmesi için ilgili birimler ile ortak çalışma sağlanmalıdır. Bu bölgede, diğer bölgelerde olduğu gibi sahilin belediye tarafından temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca bu bölgede sinek problemi çözümü için başvuru.

Yüksel Kalkan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.