DOLAR 5,6541
EURO 6,3405
ALTIN 259,1
BIST 101.849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 30°C
Rüzgarlı

ÇÖZÜLÜYORLAR…

ÇÖZÜLÜYORLAR…
28.12.2016
14
A+
A-

BAŞTAŞ a verilen İhaleler Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur ve Baski daire Başkanı Mustafa Bayram’ın Talimatı yönlendirmesi ve denetiminde yapılmış…!Baski ,2016 yılında şubat ayı itibarıyla 10 aylık süreçte toplam 11 bin m2 asfalt ve parke taş tamiri yaptığını açıkladı. Bayındırlık m2 birim fiyatı 34 tl den yani sıfır kırım üzerinden hesaplandığında yapılan iş toplamı 374 bin TL. Oysa, aynı 10 aylık süreçte Baştaş a açık ihale yapılmaksızın yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak Pazarlık usulü hediye edilen 2 ayrı ihalelerin ayrıntıları şöyle.                                                                                                        1-) İhale kayıt no: 2016/9318, Tarihi 26/01/2016, İhale usulü: Pazarlık, İhale Bedeli 4 milyon 127 bin tl… Katılan sayısı 2 ….                                                                                                                                                     2-) İhale kayıt no:2016/381640, Tarihi: 30/09/2016, İhale usulü: Pazarlık, İhale Bedeli: 3 milyon 176 bin TL, Katılan sayısı 1 …

Bu rakamlara yüzde 20 keşif artışı ve KDV ilave edildiğinde BAŞTAŞ a ödenen toplam tutar 10 MİLYON TL… Bizde günlerdir soruyoruz.9 milyon 600 bin tl ne-re-de…?

Buradan şu tespiti yapmakta fayda var.30 Eylül 2016 tarihli ihalenin sözleşme tarihi 26 Ekim 2016…İş bitim süresi ise 23 Nisan 2017… Neler dönüyor ki Bahsi geçen ihalenin bedeli 5 gün içinde Baştaş a ödeniyor ve 30 Kasım tarihinde onaylanan ve Yine Baştaş’a verilen 11 Milyon tutarında asfalt ve parke taş tamiri sözleşmesi yapılıyor. Toplamda 21 Milyon TL… Akıl alır gibi değil.Gazetemizde günlerdir yer alan ve Belediyelerin yaptığı ihalelerde ki usulsüzlükleri ortaya seren haberlere dair yetkililerden üstünkörü ve tutarsız da olsa sonunda bir açıklama geldi. Baski Bandırma Şube Müdürlüğü gazeteci Engin Arıcan’a yaptığı açıklamalarla ihaleler üzerinde ki soru işaretlerini daha da çoğalttı. Hatırlanacağı gibi gazetemizde Büyükşehir’in yaptığı yol yapım ve tamir ihalelerinin bir firmaya pas edildiğini ve ihaleyi alan firmanın işi yapmadan fatura kestiğini haberleştirmiştik… İşte bu konuyla ilgili Baski Bandırma Şube Müdürlüğünün yaptığı açıklamalar…Bandırma Baski ihalelerin nasıl yapıldığını ya bilmiyor ya da yalan söylüyor…! Baski Bandırma Şube Müdürlüğünden Arıcan’a ihalelerin nasıl yapıldığına dair açıklaması şöyle;“02.02.2016 tarihinden bugüne Büyükşehir Belediyesinin birimleri olarak BASKİ ve AYKOME Güney Marmara’da ilçeler ve kırsal mahallelerde bütün su ve kanalizasyonla ilgili işleri, kazı ve tamirleri, asfaltlama ve parke taş kaplama işlerini AÇIK İHALE ile temin yoluyla, yüklenici firmalar marifetiyle yapılmakta”Tamamen YALAN bir açıklama. Anlaşılan o ki Baski Bandırma Şube Müdürlüğü ya yapılan ihalelerden haberdar değil. Ya da yalan söylüyorlar ki biz böyle olduğunu düşünmek istemiyoruz. Çünkü bu bahsedilen iki ihale de BAŞ TAŞ’a PAZARLIK USULÜ ile verildi. Bu konuyla ilgili belgeleri bu haberimiz içerisinde yayınlıyoruz. Baski’ye göre Edip Uğur ve Mustafa Bayram, İhaleleri talimatları ile yönlendirmiş.

Bununla da kalmıyor ve Baski Bandırma Şube Müdürlüğünün bundan sonra yaptığı açıklamalar daha çarpıcı bir hal alıyor. Açıklamalar şöyle; ‘’Büyükşehir Belediyemiz ve Baski, ilçelerde ve kırsal mahallelerde yapılacak bu ve benzeri çalışmaları AÇIK İHALE ve DOĞRUDAN TEMİN yöntemiyle gerçekleştirme kararı aldı. (Karar farklı uygulama farklı, çünkü BAŞ TAŞ ihaleleri PAZARLIK usulü ile aldı) Bu da yasanın ve Kamu İhale Kurumunun öngördüğü şekilde gerçekleşti. (Bu bölüme dikkat) Büyükşehir Belediyemizin bünyesinde ve Başkanımız Edip Uğur’un ve Baski Genel Müdürümüz Mustafa Bayram’ın bilgisi ve yönlendirmesi, talimatları ve denetimi altında gerçekleşen bir süreçtir.’’

Bu söylem iki ihale sürecinin nasıl işlediğini, ihalelerin kimlerin talimatı ve yönlendirmesiyle nasıl BAŞ TAŞ’a pas edildiğinin adeta itirafı. Bunu söyleyende biz değiliz. Ekspres Gazetesinin Bandırma Şube Bürosunun yaptığı haberde Baski Bandırma Şube Müdürlüğü söylüyor.

Bu nasıl Hesap
Baski Bandırma Şube Müdürlüğü açıklamanın sonunda bir de BAŞ TAŞ’a verilen ihaleler sonucunda yapılan işleri açıkça dile getiriyor. İşte açıklamanın o bölümü;

“Örneğin 2016 yılı içerisinde BASKİ, 11 bin m2 asfalt ve parke taş tamiri yaptı.” Yani bu 10 aylık zaman içerisinde yapılan iş toplam 11 Bin m2.

Şaka mı bu?
Bakın Bayındırlık Bakanlığının bu konuda verdiği fiyat m2 başına hiç kırım olmadan 34 lira. Bu fiyata göre bu 10 ayda yapılan işin toplam maliyeti 374 bin lira. Tekrar yazalım. Bayındırlık Bakanlığının fiyatlarına göre Baski Bandırma Şube Müdürlüğünün 2016 yılında yapıldığını söylediği toplam işin maliyeti 374 bin lira.

Peki, Baski bu işler için 2016’da ne kadar para ödedi. Yaklaşık 10 milyon lira. Geri kalan para nereye ödendi? Ne için ödendi? Hak edişler nasıl belirlendi?

Anlamak Mümkün değil…

Yapılan iş belli. Bunu açıklayan Baski Bandırma Şube Müdürlüğü…
2016 yılında Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin BAŞ TAŞ’ a bu işler için verdiği ihalelerin tutarı belli.
Peki geri kalan Milyonlar nerede???
YORUM KAMUOYUNUN…

İLK HABER

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.