DOLAR 5,6541
EURO 6,3405
ALTIN 259,1
BIST 101.849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 30°C
Rüzgarlı

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNDE MECLİS TE VEKİL DE YOK”

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNDE MECLİS TE VEKİL DE YOK”
24.11.2016
12
A+
A-

Vatan Partisi Ayvalık İlçe Başkanlığı, partilerinin 10. Dönem 13. Toplantıda aldığı merkez kurulu kararlarını kamuoyu ile paylaştı. İlçe Başkanı Deniz Tuğhan Arbak, Başkanlık sisteminin ismi değişse de saltanat hevesinin kaldığını belirterek, “Yetkiler tek elde toplanacak, TBMM o zaman hükümeti nasıl denetleyecek?” diye sordu.

Vatan Partisi İlçe Başkanı Deniz Tuğhan Arbak yaptığı açıklamada, “AKP’nin “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” girişimine ilişkin haberler gazetelere yansıdı. Anayasa değişikliği taslağı MHP’ye verildi. 30 maddenin değişeceği belirtiliyor, ancak madde içerikleri henüz kamuoyuna açıklanmadı. Yeni modelin bir tek ismi belli. ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ deniyor. Hükümet sistemleri arasında böyle bir adlandırmaya rastlanmıyor. Başkanlık sisteminin adını değiştiriyorlar ama saltanat hevesi kalıyor”

“YETKİLER TEK ELDE TOPLANIYOR, TBMM HÜKÜMETİ NASIL DENETLEYECEK?”

“Gazete haberlerine göre, yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı aynı zamanda Hükümet Başkanlığı görevini yapacak. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yetkileri tek elde toplanıyor. Anayasa değişikliğinin sorunu şurada düğümlenmektedir: Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümeti nasıl denetleyecek?Türkiye’mizin geleneksel anayasa sistemine göre, Cumhurbaşkanı vatana ihanet dışında sorumlu değildir. Bugün Meclis, Cumhurbaşkanını denetleyemiyor ama hükümeti denetliyor. Hükümet, Meclisten güvenoyu alarak kuruluyor ve Meclis tarafından her an düşürülebilir. Ayrıca Meclisin hükümeti Soruyla, Genel görüşmeyle, Meclis araştırmasıyla, Meclis soruşturmasıyla ve Gensoruyla denetleme araçları Anayasada ve Meclis İçtüzüğünde düzenlenmiştir. Bu araçlar, Meclisin elleri ve ayaklarıdır”.

“MİLLİ HAKİMİYET BÖLÜNECEK Mİ?”

“Anayasa değişikliği bu denetleme araçlarını ortadan kaldırırsa, sorumsuz bir hükümet başkanı ve sorumsuz bir hükümet manzarası ortaya çıkacaktır. 30 Maddelik değişiklik paketinin içinde neler bulunmaktadır, sorular şunlardır: Türkiye’nin anayasa geleneğindeki Meclise karşı sorumlu hükümet sistemi ortadan kaldırılmakta mıdır? Devletin ve milletin birliğini temsil eden, tarafsız ve sorumsuz Cumhurbaşkanı ortadan kaldırılmakta mıdır? Yasama ve yürütme organları arasındaki ilişki koparılmakta mıdır? Katı bir kuvvetler ayrılığına mı gidiliyor? Cumhurbaşkanının yönettiği hükümet, Meclisten güven oyu alacak mı, almayacak mı? ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’nde almayacak gözüküyor. Bu durumda millî hakimiyet, devletin temel organları arasında bölünecek mi? Peki, millî hakimiyetin bölünmezliği ilkesi müzeye mi kalkacak? Büyük soru şudur: AKP, Gazi Meclisin hükümeti denetleme araçlarını yok etme girişimi içinde midir? O zaman “millî irade” ne hale düşer? Bu soru yerindedir. Çünkü yasa yapan ama hükümeti denetleyemeyen Meclis, o yasaların uygulanmasını sağlayamaz. Cumhurbaşkanlığı sistemi, Meclisin denetleme olanaklarını yok ederse, Meclis yalnız konuşur ama elsiz ayaksız kalır. Meclis hükümeti denetleyemezse, Gazi Meclis ortadan kaldırılmış olur. Meclis, Millî Mücadelede emperyalizme karşı savaşarak gazi olmuştu ve güçlenmişti. Şimdi AKP, o Gazi Meclisi elsiz ayaksız bırakma girişimi içindedir. Bugün Türkiye’mizin önündeki başlıca sorunlar, bir: Bölücü Terörü ve FETÖ’yü temizleyerek yurtta barışı ve birliği sağlamak, iki: Amerikan koridorunu bozarak vatan bütünlüğümüzü güvence altına almak, üç: İçine girdiğimiz ağırlaşan ekonomik krizden Millî Direnme Ekonomisiyle çıkmak, dört: Komşularımızla ve Avrasya ülkeleriyle dayanışma içine girerek Atlantik’ten gelen dış tehdidi bertaraf etmektir. Türkiye, vatan bütünlüğü ve üretim ekonomisi için, Atlantik sisteminden kurtulmak ve Avrasya’daki bağımsız konumuna yerleşmek süreci içindedir. Bu görevleri ancak milletin geniş güçlerini birleştirerek başarabiliriz”

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ TÜRKİYE CEPHESİNİ BÖLER“

“Cumhurbaşkanlığı sistemi, daha bugünden milleti bölmektedir. Cumhurbaşkanlığı sisteminin tartışılmasıyla ortaya çıkan manzara tam da ABD emperyalizminin, PKK’nın ve FETÖ’nün arzuladığı bölünme manzarasıdır. Cumhurbaşkanlığı sistemi, milleti birleştirme ve seferber etme ihtiyacına yanıt vermiyor.Bu sistem milleti oluşturan işçileri, çiftçileri, kamu çalışanlarını, esnaf ve zanaatkarı, milli sanayici ve tüccarı siyasetin dışına sürmektedir.Bu sistem, bir tek mafyalaşan hakim zümrenin saltanatına hizmet eder.Bu sistem, sıcak para komisyoncularının, büyük faizcilerin, dolar ve borsa vurguncularının ve tarikat rantçılarının millet üzerinde diktatörlüğüne hizmet eder”

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNDE MECLİS, VEKİL, HÜKÜMET YOK”

“Oysa İkinci İstiklâl Savaşı ve Millî Direnme Ekonomisini inşa koşullarında, Türkiye’nin Millî Birliğe, Millî Seferberliğe, Güçlü Meclise, Güçlü Hükümete ve Güçlü Orduya ihtiyacı var. Cumhurbaşkanlığı sistemi, İkinci İstiklâl Savaşının sistemi değildir. Cumhurbaşkanlığı sistemi, Millî Direnme Ekonomisinin sistemi de değildir. Cumhurbaşkanlığı sistemi, Türkiye’yi komşularıyla ve Avrasya ülkeleriyle birleştirecek sistem de değildir. Cumhurbaşkanlığı sisteminde, milleti birleştirecek ve seferber edecek başlıca kurum olan Meclis, elsiz ayaksız hale getirilir.Cumhurbaşkanlığı sisteminde Millet yok. Cumhurbaşkanlığı sisteminde Meclis yok. Cumhurbaşkanlığı sisteminde Hükümet yok. Cumhurbaşkanlığı sisteminde Milletin vekili yok. Cumhurbaşkanlığı sisteminde Cumhurbaşkanı da yok”

VATAN PARTİSİNDEN MHP CHP VE AKP’YE ÇAĞRI

“AKP’ye çağrıda bulunuyoruz: İkinci İstiklâl Savaşı koşullarında milleti bölmekten ve milletin Meclisini etkisiz hale getirmekten başka bir işe yaramayacak olan Cumhurbaşkanlığı sisteminden vazgeçiniz. MHP’ye çağrıda bulunuyoruz: Milletin bölünmesine hizmet eden Cumhurbaşkanlığı sistemini desteklemeyiniz. CHP’ye çağrıda bulunuyoruz: Bulunduğunuz konum, Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı mücadeleyi baltalıyor. ABD emperyalizminin ve Bölücü Terör örgütünün aleti olan HDP ve FETÖ ile dayanışmaya son veriniz. Meclise çağrıda bunuyoruz: Milletin verdiği hükümeti denetleme yetkisini terk ederek Meclisi gereksiz hale getirmeyiniz”

“TÜRK MİLLETİ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ GİRİŞİMİNE KESİNLİKLE İZİN VERMEYECEK“

“ABD ve AB, Türkiye’nin anayasa rejimini değiştirmek için çok uğraştı. Türk milleti kavramına kafayı takmışlardı. Özerklik istiyorlardı. Cemaat ve tarikatları yasallaştıran “yaşam tarzlarına özgürlük” olmalıydı. AKP ve CHP’nin toplamı, Mecliste yeterli çoğunluğu sağlıyordu ama başaramadılar, başaramazlardı. Türk milletinin anayasa dışına sürülmesi, özerklik ve Ortaçağ yaşamının özgürleştirilmesi, hiçbir gücün harcı değildi. Türkiye, ABD güdümlü gerici ve bölücü terörle savaşırken, gerici ve bölücü bir anayasa yapılamazdı. Meclis, kendi meşruluğunun temeli olan Anayasayı kaldırıp yenisini getiremezdi. Cumhurbaşkanlığı sistemi girişimi de, kesinlikle bozguna uğrayacaktır. Türk Milleti ve Milletin Meclisi, Cumhurbaşkanlığı sistemine izin vermeyecektir. Vatan Partisi, Meclisin tarihi sorumluluğuna seslenerek ve milletimizi seferber ederek, Cumhurbaşkanlığı sistemi girişimini bozguna uğratacaktır. Milletimize güveniyoruz. Partimizin millete bağlılığına güveniyoruz” dedi.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.