DOLAR 5,6541
EURO 6,3405
ALTIN 259,1
BIST 101.849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 30°C
Rüzgarlı

KASAİD YENİ BAŞKANI FİLİZ KARAYELLİ “HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR”

KASAİD YENİ BAŞKANI FİLİZ KARAYELLİ “HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR”
06.12.2016
15
A+
A-

Değerli Basın mensubu arkadaşım; KASAİD Ayvalık olarak 29.11.2016 Salı günü seçimli 5. olağan Genel Kurulumuzu gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Genel Kurulda 5. kez başkan olarak oy birliği ile Filiz Karayelli seçilmiştir. Yönetim Kurulu üyeleri olarak; Aysel Güngör Başkan yardımcısı, Gürsel Berk Koyuncu Sayman, Fahriye Çamur yazman ve Güher Eren ile Kifayet Songül Afacan üye olarak belirlenmişlerdir. Ayrıca; 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin yıldönümü için yaptığımız basın açıklaması şöyledir.                                                                                                                   Bugün Türk kadınına pek çok Avrupa ülkesinden önce verilen seçme ve seçilme hakkının 82. yıldönümünü kutluyoruz. Hepimize kutlu olsun.

      Bundan tam 81 yıl önce 5 Aralık 1934 yılında T.B.M.M. de Anayasa’nın 10. ve 11. maddelerinde yapılan düzenlemeyle 22 yaşını bitiren her Türk kadınına seçme ve 30 yaşını bitiren her Türk kadınına ise milletvekili seçilme hakkı verildi.
      Atatürk, 1935 yılında Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişi nedeniyle ”Bu karar Türk kadınına sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir.Türk kadını evdeki medeni konumunu yetki ile işgal etmiş, iş hayatının her aşamasında başarılar göstermiştir.Siyasi hayatla belediye seçimleriyle tecrübe kazanan Türk kadını bu seferde milletvekili seçme ve seçilme suretiyle hakların en büyüğünü elde etmiştir.Ve onu yetki ve liyakatle kullanacaktır” demiştir.
       Ne yazık ki! Bunun üstünden tam 82 yıl geçmesine rağmen kadınların siyasette giderek artan oranlarda yer alması ve siyasi temsilde kadın- erkek eşitliğinin sağlanmış olması gerekirken, tersine bir gelişme gözlenmektedir. Bugün içinde yaşadığımız erkek egemen toplumda giderek kadınlarımıza evin dört duvarı arasında görev alanı belirleyen hükümet politikaları ve siyasilerin söylemleri yanında uygulamadaki Siyasi Partiler Kanunu ile yasalarımız karşısında kadınların siyasal hayata aktif katılımları mümkün değildir.Hükümet politikaları ekonomi ve istihdam açısından da kadınları desteklemekten uzaktır. Ekonomik özgürlüğünü elde etmiş olan kadının siyasi hayata katılımı da daha kolay olacaktır.
       Ulusal politikalarımız, Türkiye’nin imza attığı ve uymak zorunda olduğu birçok uluslararası sözleşmede yer alan toplumsal cinsiyet eşitliği hedefini ve T.C Anayasasının 10. maddesinde belirtilen kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir ve devlet bu hakları hayata geçirmekle yükümlüdür hükmünü kapsar vasıfta olmalıdır.
       Siyasi partilerde de kadınların önünü açacak ve temsilde kadın erkek eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yeterli değildir. Bugün görüyoruz ki ”cinsiyet kotası” uyguladığını söyleyen partiler de pratikte bunu hayata geçirememektedir.Bu konuya düzenleme getiren uygulamalar göstermelik ve lafta kalmakta, realitede gerçekleştirilememektedir. Eşitlik sağlanıncaya kadar pozitif ayırımcılık şarttır. Siyasi Partiler Kanununda değişiklik yapılmadan siyasi temsilde kadın – erkek eşitliğini sağlamak mümkün değildir. Meclislerde eşit temsil sağlanması toplumsal kalkınmanın istenilen düzeye ulaşmasında büyük fayda sağlayacaktır.
       Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda getirdiği yenilikler ve devrimlerle bugünümüzü hazırlayan Atatürk; ”Toplumun bir organı faliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir” diyerek kadınların her alanda erkeklerle eşit faaliyet göstermesinin önemini belirtmiştir.
       Sevgili kadınlar; siyaset demek yaşam demek, varoluş demek vatan, bayrak demek. Çocuklarımızın geleceği demek. Atatürk’ün bize pek çok ülkeden önce verdiği hakları kullanmayı bir görev bilerek sorumluluktan kaçmamalıyız.Siyasi haklarımızı kullanmak için elele mücadele edip, mutlaka siyesette söz sahibi olmalıyız. Üreten biziz geleceğimizi belirlerken de ” Biz de varız” demeliyiz.
       KASAİD Ayvalık olarak; Hükümet yetkililerini, milletvekillerimizi, tüm toplumsal kesimleri ve siyasi partiler ile tüm kadınlarımızı bir kez daha kadınların meclislerde yüzde 50 temsil hakkı için duyarlı olmaya ve göreve çağırıyoruz.Bu konuda HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR!
       Son verirken; Osmanlı döneminde nüfus sayımında bile yok sayılan ve sayıma dahil edilmeyen kadınlara, seçme ve seçilme hakkı verilişinde araştırmaları ve Atatürk’le diyologları ile büyük rolü olan ve emeği geçen derneğimizin kurucusu Afet İnan’ı da saygı ve minnetle anıyorum.
                                   Ayvalık Kent Konseyi ve  KASAİD Ayvalık Başkanı Filiz Karayelli
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.