DOLAR 5,7311
EURO 6,3586
ALTIN 276,4
BIST 95.522
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 31°C
Parçalı Bulutlu

KURTULUŞ SAVASINDA KUVA-Yİ MİLLİYE’NİN ÖNEMİ

KURTULUŞ SAVASINDA KUVA-Yİ MİLLİYE’NİN ÖNEMİ
30.04.2019
90
A+
A-

Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Ayvalık Şubesi  bugün Ayvalık Bacacan’da üyeleriyle buluştu. Kurtuluş Savaşı’nda Kuva-yi Milliyenin önemi konulu konferansa Konuk olarak Araştırmacı yazar Aydın Ayhan Katıldı. Konusunda uzman ve araştırmacı yazar Ayhan ,Balıkesir bölgesindeki Kuva-yi Milliyenin savaştaki etkilerini ve yardımlarını ele aldı. Çok sayıda Cumhuriyetçi kadın katılımcılar Yazar Ayhan’ı verdiği bilgilerden dolayı ayakta alkışladılar.Açılış Konuşmasını gerçekleştiren CKD Ayvalık Şube Başkanı Gülden Sarıbaş bu gün burada bizi kırmayıp Balıkesir’den gelen çok değerli, vatansever ve araştırmacı yazar Aydın Ayhan’a huzurlarınızda teşekkür ediyorum diyerek sözlerine devam etti. Başkan Sarıbaş; Ayrıca görsellerin sunumunda bize destek veren Taylan Köken’e de çok teşekkür ediyoruz. Kurtuluş Savaşının 100.yıl dönümü etkinlik kapsamında “Milli Mücadelede Devleşen İl Balıkesir” Bu gün hepimize düşen ortak görev Ulusal Değerlere Atatürk İlkelerine Cumhuriyete Sahip çıkmak . Kurtuluş Savaşını kazanan Kuva-yi Milliye ruhunu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır dedi.

BALIKESİR 1920 LERDE  “İZMİRE DOĞRU” DİYE GAZETE ÇIKIYORDU

Ardından CKD Ayvalık şubesi başkan yardımcısı Vildan Uçkaç Aydemir, Araştırmacı yazar Aydın Ayhan’ın kısa özgeçmişinin ardından konuşmasını yapmak için kürsüye davet etti. Konuşmasını yapmak için kürsüye gelen araştırmacı yazar Aydın Ayhan, konuşmasına bir soru ile başladı. Yazar Ayhan” Atatürk, Yunan’ı yendikten sonra bir hedef gösteri bir emir verdi. “Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir İleri ” İkinci hedef olarak ne gösterdi. Arkasından 3. Hedef geliyor. Bir propaganda vardır, bir şeyler söylüyor. 1919 sonlarına doğru 1920 lerde Balıkesir’de bir gazete vardı. Balıkesir çıkarıyor bu gazeteyi.Adı İzmir’e Doğru. Neden bu isim Bize hedef gösteriyor bu gazete. mesaj şu. İzmir bizim biz İzmir’e gideceğiz. Yunan 15 Mayıs 1915 ‘de İzmir’e çıkıyor. O akşam Balıkesir Belediye Başkanlığına bir telgraf geliyor. Balıkesir Belediye Başkanı Keçecizade Mehmet Emin Bey Telgraftaki yazı “Yunan İzmir’e çıktı. Milli Orduya İştirak Edin” Bu telgrafı okuyan Başkan Keçecizade Mehmet Emin Bey başlıyor hüngür,hüngür ağlamaya. İzmir gözbebeğimiz ve vatan’dan bir parça koparılıyor bu kolay bir durum değil diyerek sözlerine birinci dünya savaşının durumuna geçen Yazar Ayhan “ Bizi Yunanlılar ile harp etmedik. Rus’lar, İngiliz’ler,Fransız’lar ile savaştık. Bizi neden İngiliz’ler işgal etmiyorlar da Yunanlılara işgal ettiriyorlar ve taşeron kullanıyorlar ” diyerek Kurtuluş Savaşında Kuva-yi Milliyenin önemine vurgu yaparak o dönemdeki Kitlesel Katliamları, Yoksulluklar, Çocuk yaştaki Askerlerin savaşa alınan Öğretmenlerin hayatlarından kesitler ve Savasın Siyasi, Ekonomik  çözümleri hakkında bilgiler verdi…

ZARBALI HULUSİ BEY’İN MANİSA’YA GİTMESİ KARARLAŞTIRILIR.

Konuşmanın ardından Balıkesir Kuva-yi Milliye mensuplarından Zarbalı Hulisi Beyin Torunu ve CKD Ayvalık Şubesi Başkanı Gülden Sarıbaş Mikrofonumuza O dönemde neler yaşandı kısaca anlattı. Aradan 100 yıl geçmiş gerçekleri anlatan başkan Sarıbaş” Mayıs 1919 ‘da İzmir’in işgali üzerine dönemin Balıkesir Belediye Başkanı Keçecizade Mehmet Emin Bey’e Reddi İlhak cemiyetinden bir telgraf gelir. Bunun üzerine  Keçecizade Mehmet Emin Bey acilen halkı ve Balıkesir ‘in önde gelenlerini  Okuma yurdunda toplantıya çağırır. Bu toplantıda işgalin büyük devletler nezdinde şiddetle protesto edilmesi kararlaştırılır ve 7 ‘si Türk  4’ü  gayri muslim 11 kişilik bir heyet oluşturulur. Fakat heyetteki papadaki efendi protestoyu  imzalamayacaklarını söyleyince, okuma yurdundaki toplantıda halk’ in seçtiği 7 Türk üye Balıkesir  reddi ilhak heyeti olarak atılacaktır. Dedelerim ZARBALI ve Keçecizade Mehmet Emin bey ‘in ikisi de bu 7 üye arasında yer almışlar ve  toplantı ‘yı takiben diğer 5 üye ile birlikte  protesto telgrafını hazırlayarak  Hem Sadrazam ‘a hem  de itilaf devletleri yetkililerine gönderirler. Aynı gece, protestoya katılmak istemeyen gayri muslimlerin kuşkulanmalarını önlemek için gece yarısı ZARBALI Hulusi Bey’in evinde gizlice toplanıp neler yapmaları gerektiğini konuşurlar. Haber toplamak için ertesi gün ZARBALI Hulusi Bey’in Manisa’ya gitmesi kararlaştırılır. Hulusibey 17 Mayısta yola çıkar. Yanına heyeti merkeziye adına Belediye başkanı Keçeci Mehmet emin Bey’in hazırladığı tezkere verilir.

MANİSA CEPHANELİĞİNDEKİ TOP VE TÜFEKLERİN HEMEN HALKA DAĞITILMASI SAĞLANIR

 

ZARBALI Balıkesir istasyonuna gelince , elinde bir yumurta sepeti ve köylü  kıyafeti ile İzmir’den gizlice Balıkesir’ e gelen Kazım Özalp Pasa ile karşılaşır.  Kazım paşa , ZARBALI ‘ya Manisa cephaneliğinde 60 top , 35000 tüfek bulunduğunu ve cephanenin düşmana kaptırılmaması  gerektiğini söyler. ZARBALI Manisa’da ,Manisa mutasarrifi Hüsnü beyi ziyarete gider ve Manisa cephaneliğindeki top ve tüfeklerin hemen halka dağıtılması gerektiğini söyler. Hüsnü bey bu teklifi kabul etmez. O arada odaya giren Manisa Rum metropoliti , Efzun taburlarının Manisa’yı işgale hazırlandıkları haber verir. Bu habere Hüsnü Bey’in çok sevindiğini gören ZARBALI şaşkınlığını gizleyemez. Daha sonraki yıllarda Hüsnü bey ,Yunan tabiiyetine geçerek Atina’ ya yerleşmiş ve aranan 150 kişilik hain listesine girmiştir. ZARBALI her an yakalanma tehlikesi içinde Balıkesir’e döner. Hemen arkadaşlarını evine çağırarak durumu anlatır, herkesin katılabileceği Alacamescit de büyük bir toplantı yapılmasına karar verilir.

AYVALIK,SOMA, AKHİSAR, SALİHLİ, ALAŞEHİR’E KADAR MİLLİ KUVVETLER ORGANİZE ETTİLER

 

Bu toplantıda daha sonra 41 bayrak adam olarak anılacak Kuva-yi  Milliye Heyeti merkeziye’ si seçilir. Balıkesir’de oluşturulan Redd-İ İlhak Cemiyeti Merkez Heyeti başta olmak üzere bütün vatanseverler büyük fedakarlıklarla çalışmışlar milli teşkilatın genişlemesine ve kuvvetlenmesine gayret etmişlerdir. Balıkesir’de oluşturulan bu milli teşkilat Ayvalık’tan ,Soma, Akhisar, Salihli, Alaşehir’e kadar uzanan milli kuvvetlerimizin faaliyetlerini de organize etmişlerdir. Bu 41 bayrak adam arasında rahmetli dedelerim dönemin belediye başkanı Keçecizade  Mehmet Emin bey ve ZARBALI Hulusi Bey de vardı. Her ikisi de Kurtuluş Savaşı sırasında milis kuvvetleri komutanlığı yapmışlar ve Aznavour isyanının bastırılmasında önemli rol oynamışlardır. Alacamescit toplantısından hemen sonra İstanbul hükümeti ile görüşmek üzere seçilen heyette ‘de her ikisi vardır.  İstanbul ‘a giden heyet Damat Ferit Paşa ve dahiliye naziri Ali Kemal bey ile görüşürler. Ama onlar mütareke şartları ve yabancı devlet temsilcilerinin kontrolü dolayısı ile birşey yapmaya ve yardım etmeye kudretleri olmadığını belirtirler. Bunun üzerine Balıkesir Kuva-yi Milliye Merkez Heyeti bir devlet gibi hareket ederek milli mücadeleye başlar. Bergama ve Soma cephesi milli kuvvetler komutanı olan ZARBALI Anadolu’ nun sigortasının Ayvalık ve Körfez bölgesi olduğunu burada kurulacak mukavemetin Anadolu’ ya ilerleyecek işgal ordularına iaşe yolunu keseceğini  söyler.

BALİKESİR KUVAYI MİLLİYE MERKEZ HEYETİ

28 Haziran 1919 ile 23 Mart 1920 tarihleri arasında Balıkesir’de 5 kongre tertiplenmiş, ayrıca 16-25 Ağustos 1919 tarihleri arasında Alaşehir Kongre’sinin toplanma kararını almıştır. Erzurum kongresi 1. Si Balıkesir kongresinden 25 gün sonra toplanmıştır.  TBMM, 5 nci Balıkesir kongresinin bitiminden 1 ay sonra açılmıştır. Eski cumhurbaşkanlarımızdan Celal Bayar’ ın Akhisar milli kuvvetler komutanlığına atama kararı da Balıkesir Kongresinde alınmıştır.

Hey’et-i Merkeziye’nin karar defterinden ve kongre kararlarından anlaşıldığına göre Kuva-yi Millîye bir devlet gibi hareket etmiştir. Halka vergi koymuş, asker toplamış, seferberlik ilân etmiş, güvenliği sağlamış, diplomatik temaslarda bulunmuştur. Bütün bunları, düşmana karşı koyabilmek için yapmıştır. Balıkesir ‘deki faaliyetleri Türk halkına duyurmak , mücadeleyi teşvik edip , kamuoyu oluşturmak için İstanbul basının suskun olduğu günlerde Balıkesir Ses, Doğru Söz gibi gazeteleri çıkarmıştır.

DÜNYA KAMUOYUNA TÜRK HALKININ İŞGAL VE ESARETİ KABUL ETMEDİĞİNİ GÜR BİR SESLE DUYURMUŞTUR.

Yunan ordularını İzmir çevresinde ondört aya yakın engelleyerek,  Ankara’da TBMM hükümetinin kuruluşu ve Milli orduların hazırlanması için altın değerinde zaman kazandıran Balıkesir Kuva-yi Milliye Merkez heyetidir. Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, Atatürk ilkelerine ve  Cumhuriyet’e sahip çıkmak, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan  Kuva-yi Milliye ruhunu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bugün Türkiye’mizde onurla , özgürce yaşıyorsak   , nedeni yürekli atalarımızdır.  Ne mutlu ki bizlere , bağımsızlığımız için büyük mücadele veren dedelerimizi yetiştiren bu toprakların bir parçasıyız. Bu duygu ve düşünceler ile başta ulu önderimiz Atatürk olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı minnet, şükran ve rahmetle anıyor, beni dinlediğiniz için teşekkür  ediyor,  saygılarımı  sunuyorum.” Diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.