DOLAR 5,6541
EURO 6,3405
ALTIN 259,1
BIST 101.849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 30°C
Rüzgarlı

“TUTTURMUŞ İLLA BAŞKANLIK OLACAK, OLMAYACAK ARKADAŞ”

“TUTTURMUŞ İLLA BAŞKANLIK OLACAK, OLMAYACAK ARKADAŞ”
20.11.2016
18
A+
A-

dsc_0288

Ayvalık Cumhuriyet Alanı’nda bir araya gelen Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri başkanlık sistemine ‘Hayır’ dedi.

Cumartesi günü saat 12.00’de Meydanda toplanan Ahmet Üzgeç başkanlığındaki ADD ve ÇYDD temsilcilerine CHP İlçe Başkanı Ahmet Toker, ilçe örgütü, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer,Şerife Tezkaçan yönetimindeki  CHP Kadın Kolları, Vatan Partisi İlçe Başkanı Deniz Tuğhan Arbak   ve parti yönetimi, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Şube Başkanı İsa Arslan ve yönetim kurulu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

CHP İlçe Başkanı Ahmet Toker, “Türkiye ateş yeridsc_0290ne dönmüş. Bunların bir tek derdi var; illa başkanlık olacak. Ya, olmayacak arkadaş. Ya bak, çiftçinin sorunu var, sanayicinin, esnafın, memurun sorunu var. Herkesin derdi var. Hapishaneler tıka basa dolu. Mağdur bir milyon aile var. Gel bu sorunlarla uğraşalım, bunları çözelim. Ekonomiyi düzeltelim. Vallahi destek oluruz. Ekonomiyi düzeltmek için getir kardeşim ne istiyorsan getir. Asla ve asla sen ekonomiyi düzelttin diye karşı mı çıktık? Ne istiyorsan getir. ‘Hayır, biz onları unuttuk’ diyorlar. Ne istiyorsunuz, ‘Bizim bir adamımız var. Ona başkanlık istiyoruz. İlla o başkan olacak’. Niye kardeşim. Niye başkan olacak? Bizim aklımız yok sadece onun aklı var. Biz ona üst akıl diyoruz. O bize diyor ki, şunu yapacaksın. Akılını kiraya verenler ülkeyi yönetemezler. Aklını kiraya verenler ülkeyi felakete sürüklerler. Herkes bunu böyle bilsin. Başkanlık rejim tartışmasıdır. dsc_0281Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimini değiştiriyorsun. ‘1923’te Cumhuriyet’i ilan ettik. Rejim tartışmaları orada kaldı’. Hayır kardeşim. Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırırsan rejimi güçlenmiş hale getirirsin. Cumhuriyeti diktaya dönüştürürsen rejimi değiştirmiş olursun. Söylemek istediğimiz budur. Sen Cumhuriyeti diktaya dönüştürmek istiyorsun. 1923’te Cumhuriyeti kuranların temel hedefi Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak, bizim de amacımız budur” dedi.

“BAŞKANLIK HEVESİ VE ANAYASA TUZAĞI, TOPLUMSAL GERİLİMİ ARTIRIR, DİKTATÖRLÜĞÜ GETİRİR”

Add Şube Başkanı Ahmet Üzgeç, “Cumhuriyet devrimi ile ülkemiz; yeni, çağdaş, demokratik bir geleceğe adım attı. Cumhuriyetle; insanı ‘kul’ sayan cemaatler ve etnik tabana-milliyetlere ayrılmış toplumsal yapı yıkıldı. ‘Kul’ birey oldu/yurttaş oldu. Yine Cumhuriyetle ‘siyasi egemenlik anlayışı’ kökünden değişti; egemenliğin kaynağı ilahi olmaktan çıktı, ‘kayıtsız şartsız’ millete devredildi. İslam dünyasının tek ” laik “ülkesi olan Türkiye, demokratik yapıyı bu özellikleri sayesinde kazandı. Tek kişi veya grubun diktasını önlemek maksadıyla, cumhuriyet rejimi; güçler ayrılığı ilkesi temelinde Parlamenter sisteme dayandı.  İktidar; yasama, yürütme ve yargı gücü arasında paylaştırıldı. Bugün ülkemizin bütünlüğü, Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz tehdit altındadır. dsc_0280Ne acıdır ki tehdidin başlıca sorumlusu da siyasi iktidardır. İçte ve dışta mevcut ortamdan yararlanılarak Başkanlık sistemine geçiş gündeme getirilmiştir. Başkanlık hevesi ve Anayasa tuzağı, toplumsal gerilimi artırır, diktatörlüğü getirir. OHAL bahanesiyle, Kanun Hükmünde Kararnamelerle, toplum ve yönetim yapısında ‘tek ses’ yaratma uygulamaları demokrasiyi boğmaktadır. Muhalif basına yönelik baskılarla, basında,  ‘tek ses’ istenmektedir.  Bizler aşağıda imzası olan kuruluşlar, Cumhuriyetimize, demokrasimize, özgürlüklerimize sahip çıkmak, Ülkemizin bütünlüğünü savunmak, Tam bağımsız Türkiye hedefine ulaşmak, başkanlık hevesinin gerçekleşmemesini sağlamak için, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini, emek kuruluşlarını, oda ve meslek örgütlerini birleşmeye ve halkımızla birlikte ortak mücadeleye çağırıyoruz. Gelin; Cumhuriyet sayesinde hala var olan demokratik haklarımızı kullanalım, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti için mücadele edelim. 04 Aralık 2016 Pazar günü saat 12.00’de Ankara Tandoğan meydanında, “ Cumhuriyetimiz ve Parlamenter sistem için” buluşalım” dedi.

Yüksel KALKAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.