DOLAR 5,6541
EURO 6,3405
ALTIN 259,1
BIST 101.849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 30°C
Rüzgarlı

TZOB BAŞKANI BAYRAKTAR AYVALIK’TA ZARAR GÖREN ARAZİLERDE İNCELEMELERDE BULUNDU

TZOB BAŞKANI BAYRAKTAR AYVALIK’TA ZARAR GÖREN ARAZİLERDE  İNCELEMELERDE BULUNDU
06.12.2016
17
A+
A-

dsc_0401

 

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’a eşlik eden,Ayvalık ziyaretinde TZOB Yönetim Kurulu üyesi Marmara bölge sorumlusu Hüseyin Darcan, Balıkesir Ziraat Odaları İl Koordinasyon kurulu başkanı Süleyman Dönmez, Karesi Ziraat Odası başkanı Sami Sözat, Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay, Dikili Ziraat Odası Sabri Güler, Burhaniye Ziraat Odası Başkanı Ali Duman ile incelemelerde bulundular.

AYVALIK’TAN ÜRETİCİLERE DESTEK VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ

Türkiye Ziraat Odaları Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar, sel felaketi yaşayan Ayvalık’ta inceleme yaptı. Üreticiye destek verilmesi gerektiğini belirten Bayraktar, afet fonundan üretici için talepte bulunacaklarını belirtirken üreticilere de ürünlerini tarsim (Tarım Sigortaları) kapsamına aldırması gerektiği mesajını verdi.screenshot_1

Ayvalık’a Perşembe akşamı gelen Başkan Bayraktar, Hasan Kıtay başkanlığındaki Ziraat Odası ve çevre ilçelerden gelen Ziraat Odası başkanları ile birlikte durum değerlendirmesi yaptı. Cuma sabah 08.30’da harekete geçen Başkan Bayraktar ve beraberindeki heyet İzmir’in Dikili ilçesi Kabakum mevkii ile incelemeyi başlattı. Dikili’nin ardından Ayvalık’ın Altınova Mahallesi Karayel mevkiinde 430 baş koyunu telef olan üretici Yusuf Demirbaş’ı ziyaret eden Başkan Bayraktar, ölen hayvanlara bakarken çok üzüldüğünü ifade etti, Belediye çeşmesi mevkiinde zeytinci ve seracı Egemen Bilir ile görüşerek zarar gören serada incelemelerde bulundu.

Ayvalık’ta 28-29  Kasım tarihlerinde meydana gelen aşırı yağış nedeniyle GTH İlçe Müdürlüğünce yapılan ön incelemede;  büyük kısmı Karakoç deresinin etrafında olmak üzere yaklaşık 7 bin 500 dönüm tarım arazisi ve 700 dönüm zeytinlik alanın sular altında kaldığı, 5 bin dönüm alanda buğday, arpa, adi fiğ, yonca ve İtalyan çimi ekili olduğu, geri kalan kısmın ekim hazırlığı yapılmış boş tarım arazisi durumunda olduğu açıklandı. Ayrıca ilçe genelinde 818 koyun, 29 baş keçi, 21 büyükbaş,1 adet at, 5 köpek, 37 kanatlı olmak üzere 911 hayvanın telef olduğu açıklandı.dsc_0386

“AFET FONUNDAN CAN SUYU LAZIM, ÜRETİCİ ADINA TALEPTE BULUNACAĞIZ”

Afetin büyüğünün Ayvalık’ta olduğunu söyleyen TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tek tesellimiz can kaybı olmaması. Bir şekilde zararlar tazmin olur ama kaybedilen canı yerine koymak mümkün değil. Bu arada tabi üreticilerimizin de bizden beklentileri var. Ben mahallinde görmek istedim. Bugün sayın bakanımız ve Valimizle toplantımız var ve burada gördüklerimi ileteceğim. Üreticimizin beklentisi var. Banka borçları var, ertelenmesini talep ediyorlar ve kendilerine bir miktar can suyu lazım. Tekrar ekim yapacaklar. Afet fonundan bir para talepleri olacak. Onların adına bizim talebimiz olacak. Bir can suyu vermek lazım” dedi.

“İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ”

İklim değişikliğinin göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Bayraktar, “Şunu da kabul etmemiz lazım: Türkiye sıcak iklim kuşağında. Bundan sonraki süreçlerde ülkemizde kuraklığın arkasından aşırı yağışlar ve sel felaketi ile karşı karşıya kalabileceğiz. Çünkü Ekim ve Kasım ayı çok kurak geçti ülkemizde ve bununla ilgili açıklama yaptık. Kuraklık hububat ekimini olumsuz etkileyecek diye. Bu yağışları işin doğrusu bekliyorduk ve bazı bölgelerimiz için sevindirici oldu ama her kuraklığın arkasından aşırı yağışlar sel felaketini getiriyor. Ürünlerimiz zarar gördü ve telafisi noktasında Ziraat odası başkanlarımızla birlikte üreticilerimizin sorunlarının çözümünü yetkili makamlardan talep edeceğiz” dedi.

“TARSİM’E ÜRETİCİLERİN YÜZDE 10’U DAHİL. BU RAKAM YETERLİ DEĞİL”

Bu afetlerle zaman zaman karşı karşıya geleceğimize göre ürünlerimizi sigorta kapsamına almamız önemli. Mutlak surette ürünlerimizi sigorta ettirmeliyiz. Hiç olmazsa o zaman zararların tümünü ya da önemli bir kısmını tazmin etmek mümkün olabilir. Tarsim’e şu ana kadar Türkiye’deki üreticilerimizin yüzde 10’unu dahil edebildik. Bu rakam yeterli bir rakam değil. Türkiye’de hayvansal ve bitkisel üretim yapan üreticilerimizin hiç olmazsa yüzde 40’ınıbizim ürün sigortası kapsamına almamız lazım ki bu gibi afetlerde zararları karşılansın. Bununla ilgili eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Tarsim’in de eksiklikleri hataları varsa üreticilerimizin de Tarsim den beklentileri oluyor, onları da uyarıyor ve bu hataları yapmayın diyoruz” dedi.

“TÜM MEYVELERİN 2017 YILINDA TARSİM KAPSAMINA ALINMASINI TALEP EDECEĞİZ”

Bayraktar, “Birçok ürünün biz verdiğimiz mücadeleler sonucunda don gibi, dolu gibi doğal afetlerde zarar tazmini konusunda tarsim kapsamına alınmasını sağladık. Zeytin ağaçları tarsim kapsamında ama meyve değil. Bir tek kiraz tarsim kapsamında. Bugün ben ifade edeceğim. 2017 yılında tüm meyvelerin tarsim kapsamına alınmasını talep edeceğiz. Bunu büyük bir eksiklik olarak görüyoruz. Üreticinin bilgilendirilmesi ve tarsim’in hatalarını telafi etmesi gerekli. Bir taraftan borçlar erteleniyor ama silinmiyor. Üretici bir yıl sonra bu borçları ödemek zorunda. Afet fonundan verilecek parayla zarar tazmini mümkün değil. O bir can suyu. Burada önemli olan zarar tespitinden sonra zararların önemli  ölçüde tazmini. Bu da ancak ürün sigortası ile olur. Bunun için üreticilerimizin en az yüzde 40’ını ürün sigorta kapsamına sokmamız lazım. Toplantılar devam ediyor, üreticilerimizi bilgilendiriyoruz. Birçok konuyu tarsim kapsamına aldık. 2017 yılında inşallah kiraz dışındaki meyvelerin de tarsim kapsamına alınması için çalışma içinde olacağız” dedi.

İncelemenin ardından beraberindeki  heyetle birlikte Ayvalık Ziraat Odasına giden Başkan Bayraktar, üreticiye yardımcı olmak gerektiğini belirten Bayraktar, “Üreticiye sahip çıkmak lazım. Bizim söylediğimiz bu. Üreticiye sahip çıkmalı, kimse bindiği dalı kesmesin” dedi.

Yüksel KALKAN

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.